Ocak 21, 2021, 04:54:23 öö

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.


Her şey tamam anakart tetik almıyor mu? RTC yi bir kontrol edin...

Başlatan HexfeT, Ekim 19, 2017, 08:01:49 öö

« önceki - sonraki »

HexfeT

Anakartın tetik almamasına sebep olan arızalardan birinden bahsedeceğim. Çipset dahilindeki RTC (Real Time Clock) çalışmıyorsa sistem tetik almıyor. Tepki sıfır.

Başlangıç voltajları tamam olduğu halde tetik yoksa RTC yi mutlaka kontrol edin.

Peki bunu nasıl yapacağız?

Öncelikle malesef ki bir osiloskop gerekiyor. Çipset yakınında fotodaki gibi bir saat kristali göreceksiniz. İlla fotodaki ile birebir olması şart değil, değişik kılıf tipleri de var. Kristal bacaklarından birinde 32.768 KHz sinüs görmüyorsanız ya RTC beslemesinde sıkıntı var ya da çipset bozuk. RTC beslemesi dediğimiz zaten çok basit bir yapı. Genellikle bios pilinin + ucu bir direnç ve bir diyottan geçip direk çipsetin RTC besleme pinine gider hepsi o kadar.

Ölçümü yapmak için DC vermeye gerek yok, RTC bios pilinden zaten besleniyor. Kartta pil olduğu sürece RTC osilatörü sürekli çalışır. Osiloskop probunu 10X moduna almak gerekiyor. Çünkü 1X de sinyali bozuyor, buna dikkat. Kristal bacaklarını kısadevre etmemeye de özen gösterin, aksi takdirde RTC yi bizzat siz bozabilirsiniz. Volt/Div 50mV alıp triggeri uygun bir noktaya getirip sinyali sabitlediğinizde 32.768 KHz temiz bir sinüs görmelisiniz. Sinyal yoksa sistem tetik almıyor, stabil değil ise bir açıp bir açmama, donma gibi sorunlar oluyor.

Sanırım çipsetlerin en çok bozulan kısmı RTC. Başka ihtimallerle vakit kaybetmeden önce bu kontrolü yapmak sorunu nokta atışı buldurabilir. Bu arada kristalin ya da RTC beslemesinin sorunlu olduğunu daha görmedim, hep çipset bozuk çıktı. Ayrıca kristal bacaklarında iki kapasitör ve bir direnç olur. Bunların bozuk çıkma ihtimali de çok çok düşük.

You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login
Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.
e-mail: You are not allowed to view links. Register or Login


Özgür


sonerpc

evet erhan abi bazen başıma geldiği oldu özellikle masaüstü anakartlarda rtc takılı değilse ya da bitikse cihazın tetik almadıgını gördüm msi anakartta ve foxconn anakartta başıma geldi laptopta aynı mantık demek ki