Eylül 18, 2019, 11:19:16 öö

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.


Yihua 853AAA BGA Rework

Başlatan skassas, Haziran 03, 2019, 12:01:21 ös

« önceki - sonraki »

skassas

Haziran 03, 2019, 12:01:21 ös Son düzenlenme: Haziran 03, 2019, 12:02:57 ös skassas
Ustalar kolay gelsin,

Ayda bir veya iki ekran kartı arızalı cihazlar geliyor geri çevirmek hoşuma gitmiyor. Ucuz yollu BGA Rework cihazı alayım diyorum. Fiyatlara baktım uçmuş gitmiş. Bütçem en fazla 3000 diyelim.

You are not allowed to view links. Register or Login

Şöyle bir cihaz buldum. Profesyonelce olmasa da bununla ekran kartlarını sök tak (rebal) yapabilir miyim?

Yoksa aşağıdaki gibi kızıl ötesi bir şey mi almalıyım.

You are not allowed to view links. Register or Login

Birde geçenlerde cevap usta benzer konu açmış ve 2. el bir cihaz almıştı bir arkadaştan. Bu tarz cihazı olup satmak isteyen varsa bende değerlendirebilirim.

Şimdiden teşekkürler hayırlı bayramlar;

Ucakbileti

Ustam iki cihazda ekran kartı vb bga için uygun değil. Ticari amaçla üretilmiş çöp cihazlar. iki cihazıda fiziken görüp inceleme şansım oldu.
İlk cihazın alt ısıtma alanı dar ve anakartı eğiyor üst üfleme alanıda çiplerimizin yüzey alanından dar tüm yüzeyin aynı ısıya çıkmasını beklersen çipi patlatıyor  beklemezsen kenar toplar erimiyor. Araç ecu larındaki çipleri reball yapmaya bu cihazı alan yakın bir ustam var iki çip denemesindede ecu pert olunca cihaz atıl oldu reball işini yine bana getirmeye başladı. koca cihazı kalem havye ve üfleme olarak kullanmak zorunda kaldı.

İkinci cihaz alt ısıtma alanı darlığından yine boardı eğiyor. Üst ısıtma photo ışık ile çalışıyor mantık benim reball fırın başlığındaki projemle aynı mantık. ancak bu cihazdaki photo halogen yani ısı değeri çok yüksek. Bu cihazdada az ısıyla çip oturmuyor, ısıyı çok arttırdıgınızdada ışığı çok emen yerler anormal ısınıyor çip kararıyor. ve çipe yakın siyah renkte bir parça varsa örneğin kondansatör veya besleme çipi yani rengi siyah olan parça bozuluyor. Çünki siyah renk yeşile maviye göre ışığı daha çok emiyor ve ısınıyor.

Demem oki ikinci el normal bga bulun bu cihazlara paranızı boşa bağlamayın.
Emek Olmadan, Yemek Olmaz...!

berkcan

sizin yer neresi ikinci el bga bulma ihtimalim olabilir

shocan

Merhaba, ikinci cihazın düşük modeliyle arkadaş çok fazla çip değiştirdi. Hiç sorun olmadı ama uzun sürüyordu. Çok dikkat gerektiriyordu, başından ayrılmamak lazım. İkinci bir tane daha aldı, ilkini plastik olan soketleri değiştirmek için kullanıyor, çünkü beyaz soketleri eritmiyor, sadece lehim eriyor. Bu konuda piyasada daha iyisi yok. Kırık klavye soketini hurda dan değiştirmek için sadece :)

Çiplerin üstünü siyah tahta kalemi ile boyarsan zaman kısalıyor.

Benim tavsiyem alt ve üst tarafından üfleyen, aynı zamanda seramik ısıtması olan bir cihaz.

Sahibinden de ikinci el cihazlar var. Test edip, az kullanılan bir cihaz daha iyidir.

Yine model yada link atarsanız yardımcı olmaya çalışırım.
You are not allowed to view links. Register or Login
yanlış bildiğim olabilir, lütfen düzeltin.

skassas

Haziran 03, 2019, 09:59:00 ös #4 Son düzenlenme: Haziran 03, 2019, 10:03:45 ös skassas
Edirnedeyim ustam. Bilgisayar oem satış ve format vs yaptığım küçük bir dükkanım var. Geçmişten gelen biraz elektronik bilgim var gelen oldukça onunla da anakarttaki çözebildiğim sorunları hallediyorum. Bir kaç oldu ekran kartı sorunlu cihaz geliyor. Çok hacimli bir iş olmasa da müşteriyi geri çevirmek hoşuma gitmiyor. Yardımcı olursan iyi olur. Sadece makine değil kalıp ve kullanılan malzemelere de ihtiyacım olacak. Takım olursa iyi olur. Ayrıca bu konuda ne bir tecrübem var youtube videoları dışında nede bir bilgim. Deneme yanılma ve sizin yardımlarınızla çözeceğiz artık :)

Teşekkürler herkese   

You are not allowed to view links. Register or Loginsizin yer neresi ikinci el bga bulma ihtimalim olabilir

berkcan

Haziran 03, 2019, 10:32:21 ös #5 Son düzenlenme: Haziran 03, 2019, 10:35:09 ös berkcan
sıfır ır 6000 bi cihaz var fakat ısı kontrol ünitesi ve rezistans takılması gerekyo cihaz dağınık toplanması gerekiyo yanlış anlaşılma olmasın cihaz kulanılmamış birine lazım olduğundan dolayı bu parçalar sökülmüş fiyat aralığı 3000 tl aralığında düşünüyo arkadaş yinede görüp alman lazım ır 6000 genelde playstation tamiri yapanlar kullanıyo sıfırı 4000 küsür tl cihazın düşündüğü fiyat cihazın toplu haline düşündüğü fiyat geri kalan kalıp flux tarzı şeyler ayarlanır kolay o bende istanbul'dayım cihazda istanbul kadıköyde görmek istersen bayramdan sonra haberleşelim

shocan

ben istek üzerine bir sessiz film çekmiştim  :)

her konuda yardımcı olmaya çalışırım. hatta cihaz alana karda ki zaman içinde kargo yolu ile gönderdiğiniz cihazları reball yada değişimine gidebilirim. bir ücret almam, yanlış anlaşılmasın.

Berkcan arkadaşımız zaten kalıp konusunda yardımcı olacakmış, sanırım güncel olanları ali den sipariş edecek sizin için. 

bunların haricinde takıldığınız birşey olursa aramanız yada buradan yazmanız yeterli olacaktır. kolay gelsin.
You are not allowed to view links. Register or Login
yanlış bildiğim olabilir, lütfen düzeltin.

skassas

berkcan ustam yanlış anlamadıysam cihaz sıfır lakin bir takım parçaları eksik. 3000tl civarı bunlar yapılıp verilecek. Doğru mudur? Tam fiyat verme şansı var mı arkadaşın ona göre hesap kitap yapalım.

Cihazı görmen gerek yazmışsın. Görsem de anlamam ki :) Bu konuda ne bilgim var nede fikrim. Alır sorunsuz kullanırsın dersen benim için bitmiştir fazla sorgulamaya gerek yok. Buradaki ortamın samimiyetinden şüphem yok.

Almaya karar verirsem tek müsait olabileceğim gün pazar. Sen ve arkadaş müsait olur mu pazarları. Olmadı kargo yapar mısınız? 


You are not allowed to view links. Register or Loginsıfır ır 6000 bi cihaz var fakat ısı kontrol ünitesi ve rezistans takılması gerekyo cihaz dağınık toplanması gerekiyo yanlış anlaşılma olmasın cihaz kulanılmamış birine lazım olduğundan dolayı bu parçalar sökülmüş fiyat aralığı 3000 tl aralığında düşünüyo arkadaş yinede görüp alman lazım ır 6000 genelde playstation tamiri yapanlar kullanıyo sıfırı 4000 küsür tl cihazın düşündüğü fiyat cihazın toplu haline düşündüğü fiyat geri kalan kalıp flux tarzı şeyler ayarlanır kolay o bende istanbul'dayım cihazda istanbul kadıköyde görmek istersen bayramdan sonra haberleşelim

skassas

İlgine teşekkürler hocam.

You are not allowed to view links. Register or Loginben istek üzerine bir sessiz film çekmiştim  :)

her konuda yardımcı olmaya çalışırım. hatta cihaz alana karda ki zaman içinde kargo yolu ile gönderdiğiniz cihazları reball yada değişimine gidebilirim. bir ücret almam, yanlış anlaşılmasın.

Berkcan arkadaşımız zaten kalıp konusunda yardımcı olacakmış, sanırım güncel olanları ali den sipariş edecek sizin için. 

bunların haricinde takıldığınız birşey olursa aramanız yada buradan yazmanız yeterli olacaktır. kolay gelsin.