Ocak 21, 2021, 05:09:49 öö

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.


asus x555uj rev 2.0 ssd sonrası oluşan arıza

Başlatan linux2ex, Ocak 11, 2019, 09:53:44 ös

« önceki - sonraki »

linux2ex

Ocak 11, 2019, 09:53:44 ös Son düzenlenme: Ocak 11, 2019, 10:02:57 ös linux2ex
Herkese kolay gelsin.

başlıkta belirttiğim cihaz hdd arızalı ssd takılacak şeklinde geldi. serviste arkadaşımız ssd diski takıp biosdan ayar yapacağı sırada cihaz enerji kesmiş. tevafuk olabilir. ama durum budur

şeması; Hexfet Usta paylaşmış You are not allowed to view links. Register or Login

anakartı, wifi ve rami söküp, ayarlı güç kaynağına  taktığımda 1.50~1.80A civarında çekiyor PQ8703 ısınmaya başlıyor.

PL8702 5v normal,  PL8701 3v bobini ölçüldüğünde 2.5v gibi bir değer görünüyor.

YAPILANLAR;

PJP8704 kodlu jumper temizlendi,  3v/5v sorunsuz ölçüldü PQ8703 deki ısınma ortadan kalktı.

Bu durumda iken ite programlama yapabildi. (okuma-yazma).  power butonda 3v var ve tetiklendiğinde 0 a düşüyor.

PJP8704 'ün   2 nolu bacak tarafından ölçüldüğünde kısa devreye yakın bir değer (0.7ohm)veriyor.

You are not allowed to view links. Register or Login

PU8301, PU8803, PQ8811  arızalı olabilir diye söktüm ama kısa devre devam ediyor.

pc8314 ün 1 nolu bacak tarafından, ayarlı güç kaynağı ile düşük amperde 3v verdim.

ısınan parça cpu 'nun hm  bölgesi olarak tespit edildi.

kesin cpu dan kaynaklımıdır yoksa farklı biryerede bakmam gerekirmi?

PL8103    19ohm,    PL8302  0.1 ohm görünüyor.


bu konuda sizlere danışmak istedim. şimdiden teşekkürler.

ozgur81

Üstat dediğin şekilde kısa devre olduğunu düşündüğün bazı yerlerde 3V verdiğimizde genelde bütün cihazlarda HM ısınıyor ama HM'den sorun çıkmıyor bilgine. Daha derin araştır bence işlemci veya HM olarak takılma. Ama işte senin durumuna da bahtsızlık denir başka bişey denmez. Geçmiş olsun.

Ucakbileti

Birebir aynı arızayla ve aynı tespitleri yaptığım cihaz şu an önümde. ve arıza cpuya kesin gibi. ve bu modelden daha önce 2 adet donöre ayrıldı aynı arızadan ve ikiside cpudan çıktı. bu modelde kronik sorun olduğu kesinleti. ve genellikle internette çok kullanılan internetten online video izleyen sürekli download yapan ve online oyun oynayan kişilerde bu arıza denk geliyor. (bu modelde)
umarım çok zor ama sizin arıza başka çıksın çünki müşteriye bunu anlatmak çok zor olacaktır.Allah kolaylık versin usta..
Emek Olmadan, Yemek Olmaz...!

HexfeT

Görünüşe bakılırsa %95 CPU bozuk maalesef.
Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.
e-mail: You are not allowed to view links. Register or Login

linux2ex

Ocak 12, 2019, 02:18:38 ös #4 Son düzenlenme: Ağustos 02, 2019, 07:17:15 ös linux2ex
anlaşılan sorun gömülü cpu da.

ozgur81 ustam sizin yorumunuzun doğru olmasını çok isterim. ama PL8302  0.1 ohm görünüyor ya, ondan dolayı kafam karıştı.

yapıcak bişey yok. müşteri getirdiğinde daha öncede farklı 2 firmada hdd görmüyor arızası ile onarım yapıldı demişti.

anakart kontrol sırasında flux ve chip değişimi gibi bir iz olmayınca hdd ile anakart arasındaki temassızlık sorunu diye düşünmüştüm.

Ustalar yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Ucakbileti

Usta bendeki boardın üşenmeyip bütün dahili rem çiplerini söktüm çiplerin data olması gereken çoğu pinlerinde şaye 0 ohm ölçümü yaptım. Cpu kesin 100%100 yani. böylce bu makinede hurdaya çıktı. yazık vatandaşın parasına ne diyim. miilli kazancımız böylece yurt dışına akmaya devam ediyor.
Hayırlı işlerimiz olsun..
Emek Olmadan, Yemek Olmaz...!

bilinch

Aynı cihazdan yakın zamanda 2 adet geldi. İkisinde de hm arızalı çıktı, iade edildi. Sanırım birçok arkadaşın da aynı sorunu gözlemlemesi gösteriyor ki kronik bir durum var. 

ozgur81

Eskiden AMD %100 bozuluyor diye herkese INTEL derdim ama şimdi AMD'den farkı kalmadı sanırım, ki AMD gömülü işlemciler bozulduğunda INTEL'den daha ucuz olduğu için yaptırılabiliyor. Tam tersi duruma döndü iş.

linux2ex

haklısın ozgur ustam, geçende amd işlemcili lenovo gelmişti fiyatı uygundu dediğin gibi değişimini yapıp teslim ettim. bu karttaki intel işlemci

700tl civarıydı. müşteri daha öncede görüntü gitme sorunu ile 2 sefer ürünü yaptırmış ondan dolayı sorun çıkarmadı geri iade ettim.

bu tarz durumlar bizim için en kötü durum aslında. müşteri ne kadar olumlu karşılasada dışardaki konuşmaları farklı olabiliyor.

 

Ucakbileti

Olsun usta buna şükür illa makinem yapılacakta diyebilirdi. Bende bendekini iade çıktım ama durumu ve neden yapılamadığını daha doğrusu yapmanın masraflı ve manrıksız olduğunu donör kartta göstererek anlattım her zamanda anlatırım müşteriye kart üzerinde. Bu kartın kronik sorunu olduğunu işlemciyi değişsek bile aynı haltı yiyeceğini müşteride kanaat ettikten sonra sorun olmuyor. Hatta durumu samimiyetle anlattığım için olumlu yorum yaptığı kulağıma gelen müşterilerim çoktur.
Geçmiş olsun.
Emek Olmadan, Yemek Olmaz...!

Serdar KUNER

ya arkadaşlar ben anlam veremedim kusura bakmayın bu yazıları okuyunca şok oldum şimdi linux2ex ustamız cihaza ssd takmış sonrada görüntü alamamış ve diğer arkadaşlarında başına gelmiş enteresandır bende bi ssd taktım cihaza ve görüntü alamadım aynı dertten muzdaripiz herhalde

smlkc

Benzeri bir asus makina ses kartını görmüyor arızası ile servise gelmişti. Anakart ile ses kartını bağlayan kartın bağlantı soketini ddeğiştirdim sonrasında 1 hoparlörden ses gelmedi baktım ki hoparlör patlak ( keşke öyle teslim etseydim ) . Patlak olan hoparlörü değiştirdim. Bu arada bilgisayarı getiren bayi arkadaş yanımda o sırada bir başka müşteri geldi onunla ilgilenmek için yerimden kalktım bilgisayar çalışmaya devam ediyor bayi arkadaşta biraz işlerim var onları görüp geleyim diye yanımdan ayrıldı ve müşteri gittikten sonra geri yerime geldim bilgisayar kapanmış ve güç kaynağında akım 0.09 amper gerekli ölçümleri yaptım ama malesef işlemci üştündeki PCH kısadevreye düşmüş. Bu tür makinalar geldiği zaman bir an önce teslim edip kurtuluyorum onlardan durduk yere adamın başını belaya sokuyor.

shocan

U serisi ( ultra dandik ) cihazları panel,klavye, bakım gibi konularda bile  dükkana alırken müşteriye söylemek lazım. Formata bile gelse müşteriye mutlaka bakım öneriyoruz. Riskleride söylemek ve işlem yapmak lazım.

Ekran gidip geliyor, bu yüzden format yada bakım istiyoruz diye getiriyorlar. Bilmiyorlar ki cihaz gidiyor. Mutlaka söylemek lazim artik cihazın komple gideceğini.
You are not allowed to view links. Register or Login
yanlış bildiğim olabilir, lütfen düzeltin.