Nisan 18, 2024, 09:25:29 öö

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

Asus S400CA tetik yok (Çözüldü)

Başlatan mrtkts, Aralık 02, 2020, 04:39:51 ös

« önceki - sonraki »

mrtkts

Aralık 02, 2020, 04:39:51 ös Son düzenlenme: Aralık 30, 2020, 01:32:33 öö mrtkts
DC verdiğimde 5 saniye kadar 0.1A çekip 0A ya düşüyor.

Filtre direncine 5v gibi bir gerilim verdiğimde ekran görüntüsündeki RT8239 PWM controller aşırı ısınıyor. Yenisiyle değiştirdim halen aynı.

Boardview: You are not allowed to view links. Register or Login

EKLEME;
-----------------------------------------------
Tetik yoktu: BGA tipi I/O değişti tetik geldi.
Tetik sonrası görüntü yoktu, onun da sorunu kronik olduğunu düşündüğüm bir sorundan kaynaklanıyormuş. Çözümü: You are not allowed to view links. Register or Login

mrtkts

Aralık 02, 2020, 11:38:04 ös #1 Son düzenlenme: Aralık 02, 2020, 11:43:54 ös mrtkts
BGA kılıflı IT8517 I/O değiştirdim makine start aldı fakat CPU hiç ısınmıyor. Fan dönmüyor. +VCORE ve +VGFX_CORE voltajı yok. HM76 ısınıyor ama öyle parmağın dayanmayacağı kadar değil.

HM midir acaba?

Bu arada cihaz önce bir bilgisayarcıya bakım için gidiyor, orada cihaz susuyor. Daha sonra başka bir tamircide de 1 ay kadar kalıp iade ediliyor. +VGFX_CORE indüktörünün bir bacağında kabaca bir lehim vardı, kablo tutturulmuş gibi az evvel farkettim, sanırım burdan voltaj denemesi yaptılar.  İnşallah 19v köklememişlerdir çünkü köklenmişse büyük ihtimal CPU arızalanmıştır diye düşünüyorum. O kadar emek çöpe... Umarım böyle bir şey denememişlerdir.

powerrotti

İşlemcinin dibindeki bobin değerleri 1 ohm gösteriyorsa bga işlemci gidiktir muhtemelen

mrtkts

You are not allowed to view links. Register or Loginİşlemcinin dibindeki bobin değerleri 1 ohm gösteriyorsa bga işlemci gidiktir muhtemelen

Normal değerlerini veriyor ustam.

powerrotti

Bunu anlamanın en iyi yolu kenarlarındaki 3 bobine de 1v tampon voltajı vermek eğer bu voltajda 2Ah üstü bir akım çekiyorsa çekirdek ısınıyorsa kesin bozuktur normalde 0.70a akım çekmesi lazım

mrtkts

You are not allowed to view links. Register or LoginBunu anlamanın en iyi yolu kenarlarındaki 3 bobine de 1v tampon voltajı vermek eğer bu voltajda 2Ah üstü bir akım çekiyorsa çekirdek ısınıyorsa kesin bozuktur normalde 0.70a akım çekmesi lazım

0.90A gibi bir akım çekiyor ve ısınma yok. APW8814 var CPU yu bu açıyor sanırım. Bunu bi denemeyi düşünüyorum.

powerrotti

Bana işlemcinin yanındaki bobinlerin 3 ünün de ohmajlarını söylermisin

mrtkts

You are not allowed to view links. Register or LoginBana işlemcinin yanındaki bobinlerin 3 ünün de ohmajlarını söylermisin

Onlar devre üstünde 0 ohm gösteriyor.

powerrotti

Bir tanesinin 20 diğer ikisinin 5 6 ohm göstermesi gerekir 20ohm olan güneyle eşdeğer bağlı olan taraf eğer 0 ohmsa ya işlemci ya güney kısadevre kesinlikle

Teknikbursa

Ustam affınıza sığınarak bobinlerin omajını şaseye karşı ölçtünüz değilmi.

powerrotti

Evet ustam probun biri her zaman şaseye değili duracak

mrtkts

You are not allowed to view links. Register or LoginUstam affınıza sığınarak bobinlerin omajını şaseye karşı ölçtünüz değilmi.

Yok ustam direkt bobin üstünden ölçüyordum. Biraz düşününce nasıl bir hata olduğunu idrak ettim :) Uyarınız için teşekkürler.

You are not allowed to view links. Register or LoginEvet ustam probun biri her zaman şaseye değili duracak

2 ohm, 3 ohm ve 7 ohm omaj değeri verdiler.

powerrotti

Güney çipinin altındaki kapsitör değerleride o zaman 3 yada en yüksek 7 ohm dur ya güney yada işlemci kısadevredir

mrtkts

You are not allowed to view links. Register or LoginGüney çipinin altındaki kapsitör değerleride o zaman 3 yada en yüksek 7 ohm dur ya güney yada işlemci kısadevredir

Aynen dediğiniz gibi ustam. HM ya da CPU öyleyse. Müşteriyle bi konuşayım bakalım. Teşekkürler.

mrtkts

Laptop için Çin'den BGA ve HM'si ellenmemiş tamirli anakart aldım. Kartı takmadan da merak edip baktım nereden tamir yemiş diye. Kontrol ederken 2 SMD üstünde lehim gördüm. Bendeki karta baktım aynı SMD'ler kırık, yerinde yok. İşin ilginci kasada filan onları kırıp düşürecek bir yer yok. Muhtemelen üretim esnasında böyle bir durum oluşmuş ama hem Çin hem de TR'deki 2 ayrı makinada böyle bir hata varsa muhtemelen başka kartlarda da vardır.

Boardviewdan bakıp taktım dirençleri ve bendeki kart da çalıştı.

You are not allowed to view links. Register or Login