Nisan 20, 2024, 07:21:48 öö

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

Bga Makinası Isı Degerleri YARDIM

Başlatan samet4434, Mayıs 11, 2019, 12:39:33 öö

« önceki - sonraki »

samet4434

Mayıs 11, 2019, 12:39:33 öö Son düzenlenme: Mayıs 11, 2019, 12:42:53 öö samet4434
Merhabalar degerli ustalarım bir konu hakkında bilgi almak istiyorum

FORESTALL RD5860  bu marka bga makinam var ATİ AMD - 9042 2001 - gibi eski chipleri ısıtırken veya sökerken patlatıyor yani lehim topu atıyor chip yukarı kalıblasamda calışmıyor

Bga degerlerini sizlerle paylaşıcam iyi kötü yorumlarmısınız veya degerler hakkında önerisi olan buyursun lütfen iyi çalışmalar

powerrotti

Isı değerlerin iyi çipleri sökmeden önce tertemiz yap çekirdeklerine kenarlarınıda kapatacak şekilde aleminyum folyo bant yapıştır elinle hafif bastıra bastıra yedir öyle çıkar patlama riski kalkar ortadan

Sametbey67

Mayıs 11, 2019, 11:47:30 öö #2 Son düzenlenme: Mayıs 11, 2019, 11:56:49 öö Sametbey67
usta benim kullandığım ısı profilleri

You are not allowed to view links. Register or Login

hangi ısı profilini seçme konusunda kısa bir taablo

samet4434

Sametbey67 ustamın verdigi degerleri girdim birde öyle denicem zamanla sonuçları yazarım

samet4434

Ustam bu profil ayarlarının aynısını yaptım ati-9042 yine patlattı acaba benım makinademı sıkıntı var ?

Sametbey67

Usta 4 evrede ısı 200' iken chipi hafiften dürtmeye baslayın , ne zaman bırakıyor, kurşunlu mu kurşunsuz mu , yeniden bacak yapma esnasında kurşunlu lehim kullanıyorum, mümkünse çelik kalıp ile üfleme hava kullanarak toplar otutturulur. biraz tecrübe gerekiyor

aegeanxtr

Yıllardır çip çekirdeklerinin üzerine büyüklüğüne göre 5-10-25 kuruş gibi para koyarım çekirdek patlamalarının büyük ölçüde önüne geçiyor.

HexfeT

Makinenin gösterdiğinden fazla ısı veriyor olma ihtimali yüksek. Isıyı haricen ölçüp yanlış ise makineyi kalibre etmenin  yoluna bakmak lazım.
Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.
e-mail: You are not allowed to view links. Register or Login

Crmci

Mayıs 13, 2019, 01:26:37 ös #8 Son düzenlenme: Mayıs 13, 2019, 01:32:18 ös Crmci
Ustalarım ısı tablolarında ısılar arasında çok ani farklılıklar var ayrıca zamanlar anlamsız uzun ve kısa.. Kurşunsuz için zaman..40-50-15-25-20-5... ısı..165-195-185-240-10-10 Son iki değer soğutma oraya takılmayın.Zaten 240 da chip takılmış oluyor 240 daki 25sn yi chipin oturmasına göre kısa tutabilirsiniz bekletip risk almayın.En az 20-30 hurdada deneyerek oluştu bu tablo sonra kullanmaya başladım ne patlama oldu nede sorun.Hexfet ustanın dediği gibi ısılarınız tamsa doğruysa tabiki yoksa tablo işe yaramaz.

1deliye2rapor

Acaba üst nozzle'ı chipe çok mu yakın tutuyorsunuz ?
~ Bilgi Bilişim Sistemleri / RİZE

Ucakbileti

Bga makinemi alalı bir kaç defa ati patlattım oda zaten daha önce kasaplar tarafından ısıtılmış kararmış çiplerdi. 

Anladığım kadarıyla çip patlatma işi çipin ne kadar yıprandığıylada doğru orantılı kullanıcının ne kadar zorladığı daha önce reball yapılıp yapılmadığı yapılmadıysa biz topları dizerken ve temizlerken ne kadar ısıya maruz bıraktık bunlar etkiliyor. Helede toplar üfleme üniteyle takıldığında bazı noktalar aşırı ısınıp bazı noktalar az ısınabiliyor ne kadar da çevire çevirede ısıtsak.
O yüzden forumdada paylaştığım lamba ile oturtuyorum topları, her tarafı homojen ısınıyor.
Bga makinasına kartı koyduğumda, ati çipsetlerde ve bga cpularda üst nozulu mesafe olarak nvdiaya ve hm çipsetlere göre daha yukarda tutuyorum alt nozulu daha yakın ve üst üflemeyi daha düşük ayarda tutuyorum. Bir nevi alttan reball gibi düşünebiliriz.

Genelde üstüne para koymam ama çipe güvenmiyorsam daha önce reball edilmişse kararmışsa 5 kuruş koyuyorum,50 kuruş koyanlar var ama bu sefer çekirdeği korurken çipin yarısınında ısısını kesiyor çipin oturma zamanı uzuyor ayrıca 50 kuruş yüzeyi geniş olduğundan daha fazla ısıyı üzerinde toplayıp çekirdeğe veriyor ve  yine risk artıyor.

Üst ısım 200 e yaklaştığında kesinlikle makine başından ayrılmıyor 225 ten sonra çipi oynatmaya başlıyorum. Çip pelte gibi salınmaya başladığında 10-15 sn daha bekleyip makineyi sogutmaya alıyorum.

IR olmayan üflemeli modller için söylüyorum makineyi stopladığınızda soguyana kadar nozulları yerinden oynatmayın ki çip bölgesi üflemelerde daha hızlı sogusun çip üzerinde ısı beklememiş olsun.

Son olarak makineler her ne kadarda aynı model olsada makinenin o güne kadar çalışma saati toplamı, fan devirlerinin durumu,çalışılan ortam ısısı ve zamanla yavaşlayan fanlar değerleri değiştiriyor, fanlar ısıyı üflemeyemediği için nozul ağazındaki termocouple da ısı fazla okunur dolayısıyla makine ısıyı düşürür yani siz ekranda 200 derece görürsünüz ama karta üflenen 160 ta kalır çünki nozzle agazındaki ısı daha fazladır dışarı üfleme zayıfladığı için.Yani herkez deneyerek kendi makinesini çözmeli marka model aynı olsada çok özel makineleri hariç tutarak söyleyim makine rezistans değerleri birbirini tutmayabilir termocouple değerleri birbirini tutmayabilir. sonuçta çinli degerlere bakmaz çalıştımı çalıştı tamam pass paketle gitsin der.

Naçizane benim diyecekelerim bunlar. Baya uzun olmuş kusura bakmayın Hayırlı işler herkeze.
Emek Olmadan, Yemek Olmaz...!

ahmtmrt

Ekim 31, 2022, 04:51:38 ös #11 Son düzenlenme: Ekim 31, 2022, 05:09:17 ös ahmtmrt
 samet4434 usta bu cıhazdan eımde mevcut bır takım sıkıntılarım var ıletısım nosu alabılırmıyım  bır kac soru soracagım tesekkur ederım