Mart 29, 2024, 12:14:29 ös

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

ACER ASPİRE ANA KART KODU : Project code: 91.4GD01.001 PCB P/N : 48.4GD01.0SB RE

Başlatan Computer_master, Eylül 15, 2018, 02:28:34 ös

« önceki - sonraki »

Computer_master

Merhaba; arkadaşlar herkese hayırlı işler dilerim sizden şöle bir yardımda bulunucam yukarıdada belirttiğim gibi serwisimize ana kart kodu Project code: 91.4GD01.001
PCB P/N : 48.4GD01.0SB
REVISION : SB 09285 olan cihaz geldi baktığımda hiç stard yoktu ve amperim 0.01 olarak kalıyordu PWM IC den 3 ve 5 volt always çıkmıyordu VIN girişimden 19 voltum giriyordu bende PWM değiştirdim değiştikten sonra IC den 13 ayak EN 8 ayak vreg3 17 ayak vreg5 16 ayak VIN voltajlarım olmasına rahmen 3 ve 5 volt bobinimde hiç voltaj yok ilk kez böle bir sorunla karşılaşıyorum yardımcı olursanız sevinirim hatta IC bozuk olabilir diye 2 inci IC taktım durum aynı hiç bir kısa devrede yok power butonumda 3.3 var start verince # çekiyor I/O 3.3 var ec biosumda 3.3 var başkada voltajım yok 3 ve 5 volt standby olmadığından ama dediğim gibi IC uzerinde voltajlarım tam bobinlerimde yok yardımlarınızı bekliyorum herkese bol kazançlı işler dilerim.
~~Computer Master~~

Computer_master

Arkadaşlar sorunu buldum cihaz sorunsuz çalışıyor. hepinize kolay gelsin.
~~Computer Master~~

cevat

You are not allowed to view links. Register or Login

Sorun nereden çıkmış?
Akıl büyük bir nimet, sağlık büyük bir servettir.

shocan

Bana da bugün gelen LA-8861p anakartta aynı sorun var. Çok garip geldi. Bulamadım sorunu.
yanlış bildiğim olabilir, lütfen düzeltin.

1deliye2rapor

You are not allowed to view links. Register or Login , Dostum sorunu bulduysan paylaş ki aynı arızayla karşılaşan olur. Fikrimiz olsun.
~ Bilgi Bilişim Sistemleri / RİZE

Dreamer_x_x

shocan

ozgur81

Computer master pek umursamamış galiba :) Shocan üstüne alınmış :) Asıl Computer master cevap verseydi güzel olur :)

shocan

Vusal gormedigi yada müsait olamadığı için cevap vermemiştir. Ben üstüme alınmadım, aynı sorun bende de var. Umarım vakit bulurum da güneyi değiştiririm. Sorun cozulurse mutlaka paylaşımda bulunurum.

ozgur81

Yok shocan bu bizim vusal usta değil :) bu arkadaş farklı biri. Bizim vusal usta CRM

shocan

güney değişti herşey aynı. şemaya bakıyorum, herşey tamam, 8205'in çıkışlarında 3-5volt var ama bobinlere gelmiyor.iade edeceğim.

Ucakbileti

şemaya bakmadan ayak üstü yazıyorum ustam 8205 te 3-5 volt out gördüğünü yazmışsın.birer direnç üzerinden feedback lerdede görmen gerekiyor.o direçlerde sıkıntı olursa fd alamayacağı için voltajları kesebilir diye düşünüyorum. Tekrar belirteyim şemeya bakmadan yazıyroum. 2 ile 5 inci ayaklarda fd görmen için dirençlerden gececek o dirençleri bulup bi kontrol et usta. rast gelsin.
Emek Olmadan, Yemek Olmaz...!

shocan

dirençlerin önünde ve arkasında voltaj yok.
13k yerine 9k
30k yerine 18k omaj var devre üstünde.
pekte dürüst bir ölçüm sayılmaz :)

shocan

yeni konu açmaktansa buraya yazmanın daha uygun olacağını düşünüyorum.

09285-1M cihaz geldi yine.

1- bayi telefon etti, cihazın tetik almadığını söyledi.sıvı temasını kontrol edin dediğimde ; İO bölgesinin sıvı temaslı olduğunu ve temizlediklerini söyledi. ( keşke olduğu gibi gelseydi )

2- aynı bölge tiner ile temizlendi, ölçümler yapıldı. tetikte doğru voltajın olduğu görüldü, ec ve main epromun bazı bacaklarında voltajların olduğu ölçüldü.

3-İO bacakları yeniden tazelendi, ec-main yazıldı.3-5v çıktığı görüldü.

4-cihaz görüntü verdi.

5- neden birinci madde de keşke olduğu gibi gelseydi dememin sebebi; artık elimde 2 adet kondansatör var, anakarttan düşmüş tezgaha. şimdi bunların yerini arayıp duracağız. sıvı temaslarında lehimler oksitlendiği için tineri ve fırçayı görünce smd malzemeler yerinden uçabiliyor. bazen resmini çekip fırçalıyorum.

hayırlı işler..