Mart 28, 2024, 06:55:42 ös

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

Flux Testi Yapalım

Başlatan HexfeT, Mayıs 02, 2019, 03:56:32 öö

« önceki - sonraki »

HexfeT

Mayıs 02, 2019, 03:56:32 öö Son düzenlenme: Mayıs 02, 2019, 04:18:09 öö HexfeT
Flux lar hakkında ahkam kesecek kadar derin bilgiye sahip değilim. Bildiğim kadarıyla amaç lehimlenecek yüzeylerde oksidasyonu önlemek ve mevcut oksit tabakasını mümkün olduğunca ortadan kaldırmak. Yüzey tertemiz olsa bile flux çok önemli, çünkü metaller işlem esnasında ısıtıldığında havadaki oksijen ile oksitleniyor. Isı oksitlenmeyi hızlandırıyor ve yüzeyde anında lehimleme kalitesini bozacak bir oksit tabakası oluşuyor.

Flux inceleme videolarında genelde test yüzeyine lehim yedirilerek test yapılıyor. Bu şekilde neyin ne olduğu pek açık anlaşılmıyor gibi. Uzun zamandır kenarda duran bir bakır plaka gözüme ilişince aklıma bir fikir geldi. Yüzeyi oldukça kirli idi. Plakayı 290 dereceye ayarlı sıcak hava ile ısıtıp üzerine flux dökersem ne olur diye düşündüm. Elimde Aliexpress'den 6-7 dolar gibi bir fiyata aldığım çin işi 100gr kutu NC-559-ASM ve orjinal olduğu iddiasıyla 150-200TL den satılan başka bir 100gr kutu Amtech flux vardı.

Düşündüğüm gibi oksitli ve kirli sıcak bakır yüzeye flux sürüldüğünde üzerindeki kirli tabaka çözülüyor. Flux un başarısını bu şekilde oksitli ve kirli yüzeye ne yaptığını doğrudan görerek test edip karşılaştırmak mantıklı görünüyor. Çin işi Amtech orjinal olduğu iddiasıyla satılandan daha başarılı gibi.

Yalnız fluxlarda aktivasyon sıcaklığı diye bir olay olması lazım. Farklı ürünler benzer şekilde farklı sıcaklıklarda denenerek kirli yüzey üzerindeki etkileri ayrı ayrı incelenebilir. Farklı ürünler farklı kullanım amacı ile üretilmiş olabilir, doğrudan sonuca bakarak yargılamak pek doğru olmayabilir, işin bilmediğimiz detayları olabilir...

You are not allowed to view links. Register or Login
Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.
e-mail: You are not allowed to view links. Register or Login

aegeanxtr

Bence flux kalitesi IO lehimlerken balta uç havyaya lehim verip IO nun bacaklarında gezdirildiğinde bacakların hiç atlama olmadan düzgün lehimlenmesinden güzel belli oluyor. Tabi kullanılan lehimin kaliteside önemli ben kırmızı makarada 200 gramlık üzerinde sn 60 pb 40 yazan soldex lehim telini kullanıyorum uzun süredir. Şu tüpte ssatılan lehim telleriyle arasında çok fark var.

powerrotti

En iyisi orj. Amtech lf-4300 ama oda iletkenlik değeri taşıyor malesef

cevat

You are not allowed to view links. Register or LoginBence flux kalitesi IO lehimlerken balta uç havyaya lehim verip IO nun bacaklarında gezdirildiğinde bacakların hiç atlama olmadan düzgün lehimlenmesinden güzel belli oluyor. Tabi kullanılan lehimin kaliteside önemli ben kırmızı makarada 200 gramlık üzerinde sn 60 pb 40 yazan soldex lehim telini kullanıyorum uzun süredir. Şu tüpte ssatılan lehim telleriyle arasında çok fark var.

You are not allowed to view links. Register or Login usta;

Lehim telinde kalite arıyorsanız; Kurtel veya Feray kullanabilirsiniz.
Akıl büyük bir nimet, sağlık büyük bir servettir.

aegeanxtr

You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or LoginBence flux kalitesi IO lehimlerken balta uç havyaya lehim verip IO nun bacaklarında gezdirildiğinde bacakların hiç atlama olmadan düzgün lehimlenmesinden güzel belli oluyor. Tabi kullanılan lehimin kaliteside önemli ben kırmızı makarada 200 gramlık üzerinde sn 60 pb 40 yazan soldex lehim telini kullanıyorum uzun süredir. Şu tüpte ssatılan lehim telleriyle arasında çok fark var.

You are not allowed to view links. Register or Login usta;

Lehim telinde kalite arıyorsanız; Kurtel veya Feray kullanabilirsiniz.

Denemediğim için bişey diyemem usta daha iyi olabilir. Kullandığım telden gayet memnunun hiç flux kullanmasam bile yapılan lehim krom gibi parlıyor. Bakalım elimdeki bitince dediklerinizi alıp deneyebilirim.