Nisan 16, 2024, 12:12:54 ös

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

LVDS TESTER cihazı kullanan varmı

Başlatan Ucakbileti, Ekim 17, 2018, 06:38:21 ös

« önceki - sonraki »

Ucakbileti

Servisimde Resimdeki cihazdan var ustalar ancak dalgınlıkla lvds kablosu ters takıldı. içinde lvds converter çip var ve o arızalandı. ancak çipi çinli lazerle sildiği için ne olduğunu bulamıyorum. .(
Emek Olmadan, Yemek Olmaz...!

cevat

Usta aklıma şöyle bir düşünce geldi.
Çipin kılıf yapısını bulalım.Devredeki malzemeleri çip bağlantıları şemasını çıkartalım.
İnternetten converter çiplerinin datasheetlerini ve şemaları inceleyerek çipin ne olduğu bulunabilir.
Sadece sabıra ve zamana ihtiyacın var.
Akıl büyük bir nimet, sağlık büyük bir servettir.

Ucakbileti

Alakan için teşekkürederim cevat ustam. aynısı aklımda bu ara yoğunluktan ilgilenemedim hem bi arkadaşta varsa ve olaki çip silinmemişse nokta atışı olur diye yazdım.satın aldığım çinliyle msjlaşıyom adama derdimi ingilizce yazdım anlamadı user manual yolladı. çince yazdım yine manual yolladı. türkçe yazdım dedim cihazı ben bozdum bu çip bozuldu bana çip sat diye resim attım. adam gene kullanma videosu attı gülüyümmü ağlayımmı en son demişki çalışmadığını videoyla çek bana at sana yenisini yollucam demiş. bende youtubeye ekledim link attım. adam illa maille at diyo çinde yotubemi yok acep.. maile sıgmıyoki 180 mb. bende googledrive yükledim linki attım bakalım ne dicek..  ;D ;D ;D ;D ;D

cevat

Ekim 17, 2018, 11:10:19 ös #3 Son düzenlenme: Ekim 17, 2018, 11:19:04 ös cevat
Usta şimdi aklıma geldi. Yazıları silinen çiplerin üzerine  temiz, lekesiz  şeffaf bant veya koli bantı yapıştırarak. numaraları okuyabiliyoruz.
Mikroskobun altında bantı çipe yapıştır.
Tahminim; hafif izleri kalan yazı varsa okunacaktır.

Kolay gelsin

cevat

Ekim 17, 2018, 11:17:00 ös #4 Son düzenlenme: Ekim 18, 2018, 01:51:51 öö cevat
Hakan usta

Çin ' lilerle bizler gibi sohbet ederek anlaşamazsın.
Tek tek kelime kullan kısa ve net istediğini yaz.
Bizim günlük hayatta konuştuklarımız gibi yazarsan adamlar anlamıyor. "Ben cihazı bozdum, çipi bozdum." Adam kimbilir ne anlıyor. Bozdum fiilini cihazı bozarak dağıtma olarak mı algılıyor.
Şöyle yazıp göndermeyi deneyin, belki anlar. "LVDS tester arıza yaptı. Çip arıza yaptı"
Çin 'liye yazdıklarımı önce google translate' te ingilizceye ceviriyorum. Eksik veya devrik cümleyi tekrar düzeltip gonderiyorum. Yine zor anlaşıyorum.
Aklında bulunsun.
Sonucu paylaş usta, kolay gelsin.

Ucakbileti

Ekim 18, 2018, 06:26:59 ös #5 Son düzenlenme: Ekim 18, 2018, 06:37:48 ös Ucakbileti
Cevat ustam 12 yaşındaki oğlum translatenin çevirisine gülüyor baba çok saçma çeviriyor bu diyor. oğlum bi turistle normal sohbet edecek düzeyde konuşup harf hatası yapmayacak şekilde ingilizce yazıyor ( maşşallah. babasına çekmemiş ) onada yazdırdım. translatede teyit ettim yolladım gene anlamadı.belkide anlamak istemiyor. o işten vazgeçtikte.

çip okunacak gibi değil kare çipin üzerine yazılar okunmasın diye siyah bir kare resmini lazerle yazdıgını düşün alttaki tamen gidiyor yani okunmaz. en iyisi devre şemasını çıkarayım sonra lvds converter çiplerin datasheetslerine baka baka bulmaya çalışayım. yakın bişiy bulursam en azından uzay montajı yapar kullanırım. saygılar.

You are not allowed to view links. Register or Login

Ucakbileti

son gelişme çinli videoyu whatsapptan at demiş ama tel no vermemiş  ;D

1deliye2rapor

Hakan ustam, bu cihazdan kullananı da bulsak senin işini chip okuyarak çözemeyeceğiz , Çinli arkadaş seni anlasa bile onlar genelde satıcı parça bilgisi bildiklerini ve tedarik edebileceklerini sanmıyorum. Hatırlarsan aynısı mikroskopta başıma gelmişti. Üreticiler bile isteye chipleri siliyorlar, şema da yok en ufak bir kısa devrede patlasın ki yenisini satalım, tamir olmaması için bu chiplerin kodlarını gizli tutuyorlar, kendiliğinden bozulma şanşları yok cihazlar saglam ama yaktıysan yenisini alacaksın mantığını güdüyorlar. En mantıklısı biraz zaman alması dışında dediğin yöntem, sonuçta cihaz senin ne zaman boşta kalırsan bakarsın. İşin rast gelsin ustam.
~ Bilgi Bilişim Sistemleri / RİZE

Ucakbileti

Durum aynen dediğin gibi anlaşılan. Seninde işin rast gele ustam. hayırlı işler.

cevat

Ekim 18, 2018, 08:22:04 ös #9 Son düzenlenme: Ekim 18, 2018, 08:43:07 ös cevat
Hakan usta.
Arızalanan komponent mikroişlemci dir.(resmini yeni gördüm) Aynısını bulsan da,  Yazılımı nereden bulacaksın.
Converter yazınca belki bir ümit bulunabilir analog çip diye düşündüm.
Mikroişlemci olunca yapabileceğin bir şey yok.
Lvds tester ''ın Yenisini almanız gerekiyor.
Kolay gelsin usta,

cevat

Ekim 19, 2018, 02:24:44 öö #10 Son düzenlenme: Ekim 19, 2018, 03:24:43 öö cevat
Usta,
Mcu nun etrafinda besleme ve koruması mutlaka vardır.
Soketi ters takmakla, işlemcinin yanabileceği aklıma gelmiyor. Mcu ların güçleri düşüktür. Devredeki konumunu bilmediğimden varsayım üzerine yazıyorum. Muhakkak işlemcinin sürdüğü transistor grubu veya entegre olmalı, onları kontrol et. Yanmışsa bu komponentler yanmıştır.
Bu ihtimali de dene derim...
Hayırlı işler...

cevat

Osiloskopla işlemciyi kontrol ettiniz mi? Pinlerde sinyal/işaret görebiliyor musunuz?
İşlemciye voltaj kontrolü yaptınız mı?

Bu seçenekleri de bir dene usta...

Ucakbileti

You are not allowed to view links. Register or Login
Hakan usta.
Arızalanan komponent mikroişlemci dir.(resmini yeni gördüm) Aynısını bulsan da,  Yazılımı nereden bulacaksın.
Converter yazınca belki bir ümit bulunabilir analog çip diye düşündüm.
Mikroişlemci olunca yapabileceğin bir şey yok.
Lvds tester ''ın Yenisini almanız gerekiyor.
Kolay gelsin usta,

MCU mu o ben ona hep lvds converter gözüyle bakıyordum. eminmisin usta asıl işlemci resimde görülmüyo yine üzeri silik ama galiba bi atmel resimdekinin solunda ve yazılım onda. eger dediğin gibiyse o kötü oldu be usta. çinliye whatsapptan video attım gene buseferde bana 40 pin kabloyu tak 3.3 voltaja ayarla gibi kullanım şeyleri yazmış mal. halbuki videoda dediklerinin hepsi yapılmış halde görüyor..

Ucakbileti

cevat

Ekim 19, 2018, 06:24:57 ös #14 Son düzenlenme: Ekim 20, 2018, 12:49:11 öö cevat

Usta gün içinde çok yoğunum akşama sakin kafa ile konuya devam...

Hayırlı işler