Mayıs 17, 2024, 06:21:41 öö

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

lenovo g50-70 arıza bilgi danışma

Başlatan zed, Şubat 14, 2018, 02:51:56 ös

« önceki - sonraki »

zed

Kolay gelsin arkadaşlar cihazın durumunu şöyle anakart tetik alıyor 01 02 civarlarında çekiyordu kbc bios yazdım 045 civarları çekmeye başladı kakalı konumda bide görüntü alıım dedim sanırım data kablosunda sorun olduğundan yine 15 20 arası çekmeye başladı data kablosunu cıkarsamda yine aynı çekiyor lo da sorun olmamasına rağmen değiştiridim yazılımsız olduğundan elimde bulunan svod görmedi baypasla 3.3 volt harici voltajla ıte ıo yu sevoda gösterip yazılım atabildim fakat lakin yine basa donduk 15 20 civarı çekiyor cpu da 1.5 voltajını göremiyorum dataseed kontrol ettiğimde ncp81101 entegresinin sagladıgını görmekteyim bu konu hakkında bu entegrenin yerine muadil ne kullanabilirim veya cpu arızalanmışmıdır ? simdiden herkeze teşekkür edirim kolay gelsin herkeze.

Ucakbileti

mrb öncelikle kolay gelsin. Yazdığınız IO dosyasının saglamlığından ve o makineye ait olduğundan emin olun. cpu voltajı haricindeki diğer voltajların oluşturulduğundanda emin olun. Cpu yu takmadan cpu voltaj bobininden ölçüm yapın yine yokmu. Hepsi ok diyosanız ncp81101 datasheetine göre ölçümlerinizi yapın en son ncp81101 değiştirin ama neden muadil arıyorsunuz piyasada olan bir çip saygılar..
Emek Olmadan, Yemek Olmaz...!

erzurumnotebook

usb + - yi ölçün, kısa veya kısaya yakın ohm ise cpu çöp değişmeniz lazım. buanakartta hep cpu çıkıyor.

Ucakbileti

Ustam yazınca şimdi anakart resmine baktım sabit cpu imişbi önceki msj da cpu söküp ölçün yazmışım malesef mümkün değil anlaşılan.
Aynede ustamın dediği gibi bu modellerde genelde USB den aşırı yükleme sonucu Cpu uçuyor daha doğrusu cpu içine gömülü hm gidiyor ve 0,20 civarı çeker çünki bunlarda Usb direk hm ye baglı arada hiçbir koruma kompenenti yok Usb den en ufak bir hata kısa devre veya atıyorum usb Wifi ile sürekli online oyun oynamak film izlemek bile hm yi yükleyip götürebiliyor. Buda üreticilerin tüketicilere bi kazığı olsa gerek.çok başıma geldi boşa emek harcanıyor. sonuç çöp.
usta 3.3 v bobinini söküp güç kaynağıyla 3.3 v veriyorsun Cpu nun hm tarafı ısınmaya başlıyorsa yapılacak hiçbişey yok malesef.Cpu değişebiliyoruz ama hiçbir müşteri haklı olarak o paralara cpu değiştirmez ki zaten arıza kronik yine aynısı yaşanacak.
Saygılar
Emek Olmadan, Yemek Olmaz...!

zed

Verilen cevaplar icin tesekkur ederim hocalarim urunun usb tarafindan orcumlerde sorun gorulmemektedir yaptigim sema incelemerinde ncp entegresinde suphelenmistim ama ondada sorun yok urun sanirim bios yazdiktan sonra calismisti en basdada soyledigim gibi data kablosunu takip goruntu almak istedigim anda bi sorun olustu ve 15 20 civari cekmeye basladi yaptigim orcumlarde cpu nun 1.05v voltajini  goremiyorum ve en son 1.05 v nin
sy8886qcm entegresinde gectigini gormekteyim siparisi verdim yarin elimde olacaktir eger olmamasi durumda +%100 cpu edp den dolayi ucmustur anakart uzerinde her voltaj mevcuttur sonucu sizlerle paylasacagim saygilar

berkcan

yalnız bıos yazdıktan sonra çalışmıştı diyosunuz eğer ki bıosu yazdıktan sonra görüntü attıysa siz data kablosunu takarken bi sorun oluştuysa ıoyu bozmuş olma ihtimaliniz yüksek eğer ki ıo bozulmuşsa cpu core entegresine cpu vr on sinyalini göndermeyebilir bu yüzdende cpu voltajlarını göremezsiniz

bilalas05

aynı problem, usb şarj soketi kırılıyor müşteri bu şekilde kullanmaya devam ediyor.  usb + ve - uçları kısa devrede, işlemcimiz pert olmuş.