Mayıs 21, 2024, 11:01:38 öö

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

ASUS BATARYA BİLGİ TECRÜBE PAYLASİM İSTEGİ...

Başlatan zed, Haziran 21, 2018, 03:36:47 ös

« önceki - sonraki »

zed

Herkeze kolay gelsin  bu konu hakkinda bilgisi tecrubesi olan arkadaslarin  lutfen birseyler paylasmasini istiyorum. Sorunum yeni nesil asus cihazlarinin gomulu olan bataryalarinin servisime gelmeden once calisiyor olmasi serviste batarya veya anakart uzerindeki kompanentlerden birinin bozulmas, batarya veya anakart dememin sebebi batarya olmadigindan test edemedim anakart uzerindeki cikis voltajlari normal olarak goruyor olmasi. 2tane asus cihazindada basima gelmis bir olay urun servise goruntu gelmiyor diye aliniyor bios yazilmadan kac amp cektigini gormek icin power'a baglaniyor bios yaziliyor goruntu geliyor cihaz calisiyor ve cihazi kapatip lab power ile batarya sarj aliyormu diye kontrolerimde bataryanin sarj almadigini goruyorum win actigimdada batarya%0 dolduruluyor yaziyor (ama dolmuyor) adaptoru cekince kapaniyor cihazlarin hikayesi boyle herkeze  simdiden tesekkurler.

Ucakbileti

Zed ustam baktım kimseden ses yok bari mantık yürütelim birlikte dedim. Yanlış anlaşılmasın tecrübe eden olsaydı yazardı anlamında :)
Bataryayla uğraşmayıp değiştirmek kolay olduğu için ben dahil önce değişim yoluna gideriz.
Öncelikle bahse konu Model laptobumuzda bataryamızın üzerinde li-ion mu yazıyor li-polymer mi yazıyor.
vereceğin cevaba göre mantık yürütelim..
Emek Olmadan, Yemek Olmaz...!

zed

Simdiden cvp için teşekkürler ustam sordugunuz soru bile bir adım atmama sebep oldu cünkü cıkış voltajı alamıyordum bataryadan,acaba dedim kendimce:) Li-Polymer

cevat

Aynı hata toshiba Laptop da da var.
Tahminim batarya içerisindeki eeprom belirli şarj/çevrim/döngü (300-350 Şarj/deşarj) dan sonra batarya hücreleri sağlamda olsa, çıkış kapatılıyor. Batarya voltaj vermiyor.
Bataryanın içini açtım. Arızalı komponent yok. 18650 hücreler sağlam ama çıkış yok.

Yapılması gereken eeprom sayaca, yeni döngü yüklemek veya sayacı resetleme/sıfırlamak yapmak...
Önerisi olan varsa konuya buradan devam edelim...
Akıl büyük bir nimet, sağlık büyük bir servettir.

Ucakbileti

Haziran 21, 2018, 07:29:47 ös #4 Son düzenlenme: Haziran 21, 2018, 07:32:26 ös Ucakbileti
usta öncelikle pil hücrelerini direk ölçmeye çalış yani kontrolcü devreden öncesini voltajlar cell başına 3.6 voltun altındaysa li-po piller şarjı keser bi dahada şarj olmaz. çünki kontrolcü devredeki yazılım 3.6 voltun altına inen pili ölü varsayar ve güvenlik amacıyla şarj durdurulur. Eğer makine size gelmeden bir süre yatmışsa büyük ihtimal piller 3.6 nın altına inmiştir.
Özellikle casper ve samsung tabletlerde çoook karşılaştığım sorun.3,6 nın üstüne çıkana kadar sarj simgesi dahi gelmez..çıkınca otomatik gelmeye başlar.

Çözüm kontrolcü devreden öncesine bağlantı kurup güç kaynağıyla önce pili 3.65 değerine gelene kadar şarj etmek şarj amperi düştüğü zaman 3.75 ile tekrar şarja devam etmek ve şarj amperi 250-300 ma lara düşünce şarjdan çıkarıp kontrolcü devreyi bağlayıp laptoba dahil ederek. şarja başlatmak. % 90 çalışacaktır.. ama %1 demesi biraz zaman alacak.

cevat

Bataryadaki balans devresinin davranış biçimini bilmedigimden direk 18650 şarjı 3v0  üzeri sağlam dır. Hatta fabrika verileri 2v7 - 4v2 arası hücre sağlam kabul edilir.
3v6 nın altına inen hücrenin şarjı devre tarafindan kesiliyorsa 4v2 ye şarj edip bataryayı çalıştırmayı deneyecegim.

Bilgi için teşekkürler
Akıl büyük bir nimet, sağlık büyük bir servettir.

Ucakbileti

You are not allowed to view links. Register or Login

Bataryadaki balans devresinin davranış biçimini bilmedigimden direk 18650 şarjı 3v0  üzeri sağlam dır. Hatta fabrika verileri 2v7 - 4v2 arası hücre sağlam kabul edilir.
3v6 nın altına inen hücrenin şarjı devre tarafindan kesiliyorsa 4v2 ye şarj edip bataryayı çalıştırmayı deneyecegim.

Bilgi için teşekkürler

Bir dönem Radio Controllü modellerle ilgilendiğim için Pillerle bayaa muhattap oldum. Helikopterimdede Dronumdada 4*4 Jeepemdede li-po lar vardı bunlardada şarj cihazları 3,6v bazı şarj cihazlarındada 3,4v altına inmiş pili takıncadamaged ( hasarlı veya Ölü pil diyordu) ancak aynı şarj cihazında canlandırma modu vardı o modda kuratarabiliyordunuz. tabiki pil cidden ölmemişse :)
Laptop pillerindede vatandaş pili çıkarır bozulmasın diye çantada gezdirir 1 sene gezer o pil bi gün lazım olur takar sanarki pil hiç kullanılmadı sıfır gibi çalışacak. ve şoook pil aldılanmadısebep pil sıfıra indi kontrolcü karta bile voltaj veremiyoki kontrolcü çalışsım ID sini laptoba bildirsin. Durum böyle.

Tabiki bunlar kesin teknik bilgiler değil tecrübeye dayalıdır. Herkezinde tecrübesi farklıdır. Bir hataam olduysa affola..

zed

Verilen bilgiler için teşekkür ederim su anda bu 2 cihazda bende olmadıgından müsteriye teslim edip batarya siparışi vermiştirm 2 side gelecek bu cihazların bakalım sorunumuzu aşabilecekmiyiz :)

Ucakbileti

Verilen bilgiler için teşekkür ederim su anda bu 2 cihazda bende olmadıgından müsteriye teslim edip batarya siparışi vermiştirm 2 side gelecek bu cihazların bakalım sorunumuzu aşabilecekmiyiz :)

Sonucu paylaşırsan seviniriz. Kolay gelsin. Hayırlı işler..

berkcan

Asus ve hp marka cihazlarda özellikle asuslarda bios yazıldıktan sonra ekran kartı ünlem sarj sorunu gibi sorunlar genelde bios ile alakalı çıkıyo yeni nesil cihazlarda io da programlandığı için bu tip sorunlar olabiliyo tavsiyem io ve biosu yeniden programlayın ben ekran kartı ünleme düşen asus ta 20 defa denemeden sonra sorunu gidermiştim

zed

Evet ustam ekran kartindaki kod 43 hatasi yani unlem isareti yanlis bios yazildiginda olabiliyor icindeki vbios uyumsuzlulugu oldugundan dolayi ama i/o yazilimi yazmadan sadece bios yazarak bataryanin sarj almama durumu sadece bu iki asus cihazinda denk geldi ki acaba lab psu'yu taktigimdan dolayi mi oldu diyorum kendimce cunku cihaz ilk geldiginde bataryada calisir vaziyette ve goruntu gelmiyordu.

berkcan

oxyGeN

MAIN VE KBC VERSİYONLARI AYNI OLMALI