Mart 29, 2024, 12:26:53 öö

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

ASUS PU551LA ite 8585e rom lazım

Başlatan ay_bulut, Temmuz 12, 2018, 10:41:55 ös

« önceki - sonraki »

ay_bulut

You are not allowed to view links. Register or Login
şimdi Vreg3 te 2,75 okuduguna göre normal şartlarda pl8100 dada 2,75 i görmelisin usta (fet yerindeyken) eger göremiyorsan çipten sonra sıkıntı çıkacak. ( Tabiki bu çipi temize çıkartmaz) vreg5 te 5v yok görünüyor ama 3,3v pgood olmadığı içinde 5v açmıyor olabilir.
VFB1 de yada 2 dede 2,75 görmelisin görmüsan yine çipten sonrası şüphesi büyük usta..

Yazdığın voltaj değerlerine göre sadece vin girisi var diğer voltajlar yok bu durumda STANDBY Power entegresini değiştirmen , eger farklı bir komponenti götürmemişse işin çözülecektir inşallah.

elinize kolunuza sağlık Allah razı olsun.

1deliye2rapor

Eyvallah ustam, bizi haberdar et inşallah sorunun çözülür.
~ Bilgi Bilişim Sistemleri / RİZE

ay_bulut

Eyvallah ustam, bizi haberdar et inşallah sorunun çözülür.

müşteri biraz sıkıntılı ilk gözlemlediğimde IO patlak olduğunu gördüğümde IO siparişi verir bigün sonra teslim ederim diye düşünmüştüm. fakat düşündüğüm gibi olmadı hafta sonu giriyor araya pazartesi salı ya kadar kalsın derse sipariş verecem. yok derse iade edecem artık.

Ucakbileti

51285A  mi arızalı diyorsun ustam.

Görünen öyle usta yeni çipi tak Pl8100 ve PL8101 bobinlerinin bir taraflarını kaldır 5v ve 3,3 ü buralarda normal gördükten sonra o bobinleri geri lehimlersin. kolay gelsin.
Emek Olmadan, Yemek Olmaz...!

ay_bulut

51285A  mi arızalı diyorsun ustam.

Görünen öyle usta yeni çipi tak Pl8100 ve PL8101 bobinlerinin bir taraflarını kaldır 5v ve 3,3 ü buralarda normal gördükten sonra o bobinleri geri lehimlersin. kolay gelsin.

ustam çip geldi taktım , kısa devre kalktı ama 0.18 amper You are not allowed to view links. Register or Login 51285A ısınıyor.  dediğin gibi PL8100 ve PL8101 bobinlerin ayaklarını kaldırırdım PL8101`de 0,27 v gösteriyor PL8100 da değer yok. üzerindeki IO hurda anakartta söktüm sağlam olup olmadığını bilmiyorum. IO arızalı olsa dahi PL8101 de 3,3  görürmüyüm?

Ucakbileti

usta dün 2,75 v görüyorum demiştin. şimdi neden 0,27 ye düştük?
Her halukarda 3,3 voltu görmemiz lazım makine kapalıyken bile bobini boşa aldığın halde görememenize anlam vermeye çalışıyorum.
usta değiştirdiğin pwm çipin sağında psl8102 var onunla şase arasının omajını ve voltaj varken o parçada (voltaj) ne değer okuduğunu yazarmısın.

ay_bulut

usta dün 2,75 v görüyorum demiştin. şimdi neden 0,27 ye düştük?
Her halukarda 3,3 voltu görmemiz lazım makine kapalıyken bile bobini boşa aldığın halde görememenize anlam vermeye çalışıyorum.
usta değiştirdiğin pwm çipin sağında psl8102 var onunla şase arasının omajını ve voltaj varken o parçada (voltaj) ne değer okuduğunu yazarmısın.

sıfır taktığım çipte arızalı olabilir. PL8100 bobini kaldırdım. güç kaynağından 3,3 v verdim. işlemci ısınıyor. işlemci ısınınca bende iade çıktım.

Ucakbileti

En üzüldüğüm şeydir iade. Hem emek gidiyor hem vatandaşın makinesi.
Ama olmadımıda olmuyor işte. Hayırlısı böyle demekki.Hayırlı işler.

ay_bulut

En üzüldüğüm şeydir iade. Hem emek gidiyor hem vatandaşın makinesi.
Ama olmadımıda olmuyor işte. Hayırlısı böyle demekki.Hayırlı işler.

doğru söylüyorsun ustam vallaha  bende üzülüyorum. işlemci içerisindeki hm arızalı sanırım. değiştirmeye kalksan bi dünya para. o yüzden gömülü işlemciler arızalı olduğu zaman direk iade çıkıyorum. ilgin ve alakan için çok teşekkür ederim. sağol

ozgur81

Ben zamanında diyordum ki, şu ekran kartı çipleri artık BGA şeklinde değilde işlemciler gibi sökülüp takılabilir olsa veya olur inşallah diye düşünüyordum. Ama adamlar sırtımdan pıçakladı :) Sen öyle düşünürsün hee dediler ve al artık işlemciyide gömdük sana dediler ve harbiden gömdüler :) Artık 5. nesilden sonra ki laptoplarda genel arıza işlemci ve buda müşteriye al kardeşim bilgisayarı artık letgo'da parça parça sat sonra sattıklarının parasıylan ikinci el bi makina al diyoruz (Genel espiri olarak tabiki) Ve en kötüsü ne biliyormusunuz yıllardır INTEL'in işlemcilerini kesinlikle arızalanmaz diyerek öve öve bitiremezdik ama şimdi INTEL işlemci AMD'ye göre daha çabuk bozuluyor.

Ucakbileti

Aynen usta bizim işlere Palta vuruyo bu intel gidip Pıçaklayasım, Ağzına kürekle vurasım var sahiplerinin :)
Usta Gömülü işlemcide güç kaynagı 0,20 A dedimmi eywaah diyorum. geneldede tahmin doğru çıkıyor. :(

ozgur81

Valla işlemci celeron veya pentium ise yinede bir ihtimal %40 değiştirmeye meğilliyim ama o da ucuz değil ve makinaya değmiyor. Eğer İ3-İ5 ise yok abi hayatta değiştirmem zaten getiren firmada yok ki nadir elinde olan oluyor, çünkü bi takacan işlemciyi taktığın anda çalıştı veya çalışmadı o işlemci o makinanın artık :) Çalışmadı mı çıkaracan cebinde tutacan kalıp yapacan başka makinaya deniycen ölme eşşeğim ölme bide takarken veya sökerken bozulma ihtimali yüksek, sonuçta ısı ile oluyor. Böyle uzar gider işte. Sonuç olarak işlemci 500-600 tl'ye geliyor İ serileri buda bize kaçacak. Çok zenginiz zaten biz tamirciler. Ama en çok üzüldüğüm bu GAMING serisi İ7 HQ makinalar adamın işlemci bi patlıyor gitti 5000 tl'lik bilgisayar geçmiş olsun.

bilalas05

çok haklısın ustam, bugün aynısı başıma geldi. hiç riske atmaya gerek yok.