Mart 28, 2024, 05:19:21 ös

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

ASUS K53SV BATARYA SORUNU

Başlatan egteam, Eylül 11, 2019, 10:14:56 ös

« önceki - sonraki »

egteam

merhaba ustalarım.

cihaz girişteki 2 fet sökülü halde geldi. fetlerin ne olduğunu bulamadım

bir sürü şema indirdim ama girişteki mantık hepsinde farklı. tek fet var hepsinde

ben 1 p kanal 1 n kanal şeklinde de denedim olmadı

1 n 1 p yaptım olmadı. 2p yaptım cihaza besleme geldi ama garip bir şekilde 0 amperde kaldı

fetlerin önünden dirence volaj verdiğimde çalışıyor cihaz ama bu seferde batarya şarj almıyor.

yardımlarınızı bekliyorum..

linux2ex

rev nedir?  rev 2.4 de p-kanal mosfet görünüyor.

egteam

Rev 3.1 hocam yazmayı atlamışım.

shocan

Eylül 12, 2019, 03:37:32 öö #3 Son düzenlenme: Eylül 12, 2019, 03:41:51 öö shocan
Merhaba ustam, öncelikle bu videoyu sabırla izleyin, keyifli bir videodur.

Öncelikle cihaz gelmeden önce neden fetler sökülmüş onu inceleyin. Şarj entegresi ve çevresini fiziki olarak kontrol edin. Avometre ile ölçüm yapın. Mutlaka şema - boardview den ilerleyin.

İkinci mosfetten sonra bacaklara voltaj vermeniz;şarj entegresini devreden çıkarmış.calisir ama şarj etmez cihazı.

İki fet dışarı alınıp ölçülmeli. Kartın üstünde de gate bacağına voltaj gelmeli.

Fetleri süren şarj entegresinin bacağını kontrol edin. P kanal fet olduğu için ( sizin dediğinize göre) mutlaka bir direnç olmalı. Bu direncin iki tarafinida kontrol edin. Voltaj farkı var mı?

Acok sinyali çıkmadan sistem tetiklemez.

Bazı cihazlarda bios yada io yazmadan şarj sorunu olabiliyor.

Birde benim bir vidyom var. Belki faydası olur. Linkini paylaşıyorum. Bunları denedikten sonra duruma göre tekrar devam ederiz. Kolay gelsin..
You are not allowed to view links. Register or Login
yanlış bildiğim olabilir, lütfen düzeltin.

mert şener

Bu modelde batarya entegresi kroniktir.Mosfetler p kanal.19v çıkmayınca mosfetleri değiştiriyorlar genelde servisler.Kısa devrede yok tabiki mosfetlerde.Halbuki batarya entegresi açmıyor mosfetleri.Batarya entegresinde extpwr bacağından (13.bacak) eksiye yol çekersen açılır gene cihaz ama bataryayı görmez.Kısacası batarya entegresini değiştirirsen sorun çözülür.

egteam

Hepinize teşekkür ederim.
p kanal mosfet olduğundan emin olduktan sonra taktım fetleri.

mosfetler yokken gate bacağına gelen voltaj 0 iken mosfetler takılı halde 9 volt ve mosfetler açık konumda.

fetler açık olmasına rağmen cihaz tetik almıyor halen. bq elimde olmadığından değiştiremedim. sanırım ac ok o bqdan çıkıyor.

shocan

9 volt çok düşük. Aynen öyle, sinyal şarj entegresinden çıkıyor. Yüksek ihtimalle bir dirençten geçiyor. Direnç degerinide ölçün..
You are not allowed to view links. Register or Login
yanlış bildiğim olabilir, lütfen düzeltin.

egteam

1 direnç ve bq ile sorun düzeltildi. ancak cihazın usb io boardu ile uğraşılmış test esnasında usb taktığım an cihaz sustu hm gitti bu seferde. kasap ustalara burdan selamlarımı iletiyorum.