Nisan 25, 2024, 11:06:43 ös

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

hp envy 17-j089eb 0.20 amperde kalıyor

Başlatan shocan, Eylül 07, 2017, 11:01:47 ös

« önceki - sonraki »

shocan

ustaalarım, bios,io ve hm87 değişti. işlemci voltajları gelmiyor. tps51631 den şüpheleniyorum artık. piyasada satanda yok.mecbur aliexpress ten sipariş ettim, gelince deneyeceğim. fikirlerinizi almak isterim.
You are not allowed to view links. Register or Login
yanlış bildiğim olabilir, lütfen düzeltin.

HexfeT

Eylül 07, 2017, 11:42:52 ös #1 Son düzenlenme: Eylül 08, 2017, 01:13:59 öö HexfeT

Şema şu an bulamadım. En azından pin yapısını görebilmek için TPS51631 kullanan başka marka-model şemasından alıntıladım.

Öncelikle VDD pininden 3V, V5A pininden 5V besleme alıyor mu bakmak lazım.

TPS51631'in VR_ON pininden +3v aldığında aktif hale geçeceğini varsayarsak, eğer buraya tetik anında 3v gelmiyorsa bu kısmı kurcalamaya bence gerek yok. Başka bir sorun yüzünden takıldığı için zaten sistem CPU voltajına yol vermiyor demektir. Multimetre ile bu pini ölçerken tetikleyip bir hareket var mı diye bakabilirsin.

Tabi buraya anlık 3V gelip arıza görüldüğünden tekrar kesiyor olabilir. Eğer bu olay çok kısa bir anda gerçekleşiyorsa multimetre ile yakalanmayabilir. Emin olmak için osiloskopla bakmak garanti olur. Özellikle osiloskopla "single shot" modunda ölçüm yapılırsa hiçbir şey kaçmaz.

e-mail: You are not allowed to view links. Register or Login

shocan

abi söylediklerine göre arıza tps51631 den çıktı. 5v yolunda dirence 5v geliyor ama çıkan çok düşük. direncin omajıda çok düşük ve o bacağında kısa devre vardı. sipariş gelsin değiştireyim. konu belki aynı sorunu yaşayan arkadaşlara yardımcı olur. teşekkürler.
yanlış bildiğim olabilir, lütfen düzeltin.

HexfeT

Eylül 08, 2017, 01:11:09 öö #3 Son düzenlenme: Eylül 08, 2017, 01:39:19 öö HexfeT
Güzel bir tecrübe oldu. Çıkmayan voltaj varsa öncelikle kontrolcü çipimizin çalışması için gerekli koşulların sağlanıp sağlanmadığına bakıyoruz. Çip besleme ve açma voltajlarını alıyor mu?
Besleme voltajları çipe mutlaka düşük değerli bir direnç üzerinden giriş yapar. Bu örnekte 5V besleme V5A pinine 10ohm direnç üzerinden giriyordu. Direncin bir bacağında 5v varken V5A pinine bağlı tarafında voltaj düşüyordu. Bu durumdan anlayacağımız TPS51631 bozuk ve fazla akım çekiyor.
e-mail: You are not allowed to view links. Register or Login