Mayıs 17, 2024, 11:23:49 öö

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

Hp dv6 6000 serisi yanlış müdahale

Başlatan sezerkiran, Aralık 10, 2020, 09:25:04 ös

« önceki - sonraki »

sezerkiran

Merhaba ustalar
öncelikle merhaba foruma bir süredir üyeyim, lakin bilgisayar tamir işiyle uğraşmadığım için foruma ve arkadaşlara pek bir faydam olmadı. yanlış bir telaffuzum var ise şimdiden affola.
asıl mesleğim ses ışık ve görüntü sistemleri tamiri üzerine. lakin pandemi nedeni ile bu yıl kötü zamanlar geçirmekteyim bir çok arkadaş gibi. bu sebeple farklı işler ve iş alanlarına giriyorum oto ecu tamirinden oto ses sistemleri tamiri arada pc tamiri vs. gibi

şimdi siz değerli ustalarımın fikrini almak istiyorum. elime bir dv6-6000 serisi cihaz geldi cihaz a bilinçsiz müdahale edilmiş büyük ihtimalle sıcak hava tabancası ile vga ve hm çipetler ısıtılmış kartın rengi değişmiş ve vga çipin bir kenarı lehimlerden ayrılmış ve yükselmiş halde duruyordu.

Bu model kolaybir şekilde uma yapılabildiği için kendi yapmış olduğum rework ile vga çipini söktüm.
cihazda sadece beyaz ekran vardı çektiği akım 800ma-1000ma seviyelerindeydi.
çipsete de müdahale edildiği için çipsetin voltajlarını kontrol ettiğimde çipset altındaki L12 de1.05v olmadığını farkettim. L12 nin bağlı olduğu hatta 1.05v un olduğu yerden atlama yapınca görüntü geldi.
L12 de herhangi bir kopukluk yada deforme göremedim tahminim yüksek ısı sebebiyle board da şişme olduğu.

şuanki sorunum cihaz wlan ID 702 hatası veriyor birkaç bios ve farklı wifi modülleri denedim netice alamadım. ek olarak usb3.0 lar çalışmıyor iada64 de usb çipini görüyor driverda tanınmış halde.
bu arızanın sebebi hm67 olabilirmi acaba ?

ek olarak vga çip üzerindeki kod silinmiş halde bilgisi olan var ise model kodunu verebilirlermi acaba bu boardun birçok versiyonu var sanırım.

bilgi amaçlı resimlerini ekliyorum

Konuyu fazla uzattığım için şimdiden özür dilerim.
Hayırlı işler bol kazançlar

Crmci

Cihazin modeli ve anakartın modeli kodu versiyonu tam olarak nedir?
Resimler yok?

ozturkbulentonur89

öncelikle Allah iş rastlığı versin ve yardımcın olsun

cihaz dv6-6000 serisi ve 3 farklı seriye sahip hm aynı fakat ekran kartı chipsetleri farklıdır

PCB:HPMH-41-AB6200-D00G
PWA:HPMH-40GAB 00-D

cihazın anakart kodu cpu soğucu metal parçanın altındadır

almış olduğun hatanın ki 3 nedeni var hm wifi kart ve bios

hp marka cihazın ve lenovo cihazların çoğu wifi kart seçer

dv6-6000 serisi broadcom wifi kullanır farklı wifi kart denediğinde biosu geçmez

sorunun kart ise modifiye edilmiş bir bios ile biraz zaman ve araştırma ile geçebilrisin vakit kaybı olmasın istersen aynı kart dan bulmak zorundasın

hayırlı iş ve günler dilerim

sezerkiran

Aralık 11, 2020, 06:41:51 ös #3 Son düzenlenme: Aralık 11, 2020, 08:16:00 ös sezerkiran
resimler bende normal görünüyor ama link ekleyeyim
You are not allowed to view links. Register or Login

anakartın model kodu=PCB:HPMH-41-AB6200-D00G
Edit: Mod bios yükledikten sonra wlan sorunum düzeldi.
şuan için tek eksiğim vga çipinin modelini öğrenip sipariş vermek olacak.
 vga nın modelini bilen varmı acaba ?

CRM

DIACOM Computer Service (by CRM)
Job: Senior Technician
YouTube Channel: CRM
Contact me: You are not allowed to view links. Register or Login
Web site: You are not allowed to view links. Register or Login
Forum: You are not allowed to view links. Register or Login