Mart 29, 2024, 08:28:30 ös

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

KORAD KA3005D Güç Kaynağı Modifikasyon

Başlatan HexfeT, Haziran 06, 2018, 06:57:49 ös

« önceki - sonraki »

HexfeT

Haziran 06, 2018, 06:57:49 ös Son düzenlenme: Haziran 06, 2018, 07:58:05 ös HexfeT
Orijinal hali ile birçok emsali gibi bu da berbat. Biraz yüklenince bağırmaya başlıyor. Soğutucu blok, fan, fan kontrol, regülasyon kısmına ufak bir dokunuş gibi modifikasyonlardan sonra adam olacak gibi. Yapılan işlemleri detaylıca açıklayacağım. Belki video anlatım da olabilir. Bu güç kaynağını kullanan ya da yeni bir güç kaynağı ihtiyacı olan varsa faydalı olabilir.

You are not allowed to view links. Register or Login
Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.
e-mail: You are not allowed to view links. Register or Login

cevat

Haziran 07, 2018, 01:41:18 öö #1 Son düzenlenme: Haziran 07, 2018, 01:53:46 öö cevat
Regülasyon da bir iyileşme yapabilirseniz, güç kaynağındaki çökmelerin önüne geçebilirsiniz.

En ön sırada yerimi aldım. Takipteyim... 8)
Akıl büyük bir nimet, sağlık büyük bir servettir.

apex

KORAD KA3005P orjinal modelini yurtdışından almıştım. Muhtelif yerlerde satılanlarla karşılaştırdığımda bariz değişiklikler vardı. Fakat bu haliyle de modifikasyona ihtiyacı vardı. Öncelikle soğutucu bloğu büyütüp ses yapan fanı bilyalı bir fanla değiştirdim. Çıkış transistörlerini de 4 Ad K1047 olarak güçlendirdim. Çıkış soğutucu bloğuna NTC ile bir kontrol devresi ekledim. Ayrıca transistörlerin yanması durumuna karşı röle ile kesime gidecek ufak bir yapı da ilave ettim. Son olarak regülasyonu sağlayan kapasitörleri çoğaltarak daha kararlı ve güçlü bir duruma getirdiğimi düşünüyorum. Şimdilik orta ölçekli ve kararlı çalışıyor.

SMPS temelli bir güç kaynağı üzerine çalışmalarımın da sonuna gelmiş bulunuyorum.

Anladım ki bu dünyada kendi kayığını kendin itmediğin sürece bir yerlere varılmıyor.

Sizin çalışmanızı da bekliyorum..

cevat

Haziran 03, 2019, 01:55:43 öö #3 Son düzenlenme: Haziran 03, 2019, 01:57:39 öö cevat
Yeni bir cihaz almak istiyorum.
Tercihlerim :
1- UNI-T UTP 3315 Ayarlı Güç Kaynağı DC 5A/30V - el ile ayar yapılır.

veya

2- KORAD KA3005D Hassas Değişken Ayarlanabilir DC Güç Kaynağı , dijital kontrollü ayar yapılır.

Cihazlardan birini tercih edeceğim. Birbirine farkları veya üstünlükleri vs. Kullanan arkadasların yorumlarını okumak isterim.

Ramazan bayramınızı da tebrik ederim.
Herkese hayırlı işler...

Ucakbileti

Ustam önce ttech almıştım. Sonra ikinci lazım olunca cyber aldım sonra 3. De lazım olunca korad aldım içlerinde en bagendiğim korad kullanımı çok rahat tuşla voltaj geçişi. Ayrıca kısa devre ve aşırı akım koruması çok hızlı bazen kartta voltaj varken çalışırken olaki ölçüm probu yanlış bi yere kayı verdi anında voltajı keser. Ama tuşsuz diğer modellerde senin unit dahil sana aşırı akım lambasını yakar ,akım yükselir ama voltaj vermeye devam eder ve çatt. Ben korad sayesinde dalgınlıkla kart yakmaktan kurtuldum. Tavsiye ederim 5 ayrı voltaj ve akım tek tuşla emrinde :)

Neden 3 tane aldım, 3 kaynagı aynı anda kullandığım oluyor koradla 19 diğer leriyle 3 ve 5 i vermem dereken durumlar oluyor. Hiçbir zaman orjinal şarj cihazı takılıyken tamir yapmıyorum.

Umarım fikir vermişimdir. Saygılar ustam. Şimdiden alacagın cihaz hayırlı olsun.
Emek Olmadan, Yemek Olmaz...!

Ucakbileti

Örneğin kafa gitti anakarta voltajı ters verdin. Korad da o anakartı yakma şansın yok 

Bi gün Power soketlerime henüz koruma diyotu takmadığım zanandı anakarta koraddan voltaj ver tuşuna basıyorum cihaz diiit aşırı akım diyo kapatıyo ben basıyom o kapatıyo, kafa öyle gitmişki algılayamıyorum abartısız 7 8 defa voltaj verdim kesti. Sonra farkettim voltajı ters verdiğimi :) korad olmasa gitti giriş fetleri.

Gerçi şimdi koruma diodlarım baglı ters verme şansım yok :)
Emek Olmadan, Yemek Olmaz...!

cevat

Yukarıda Erhan usta ile You are not allowed to view links. Register or Login cihazı modifiye etmişler.
Korada 600-700 tl. Para vereceğim. Çıkış transistorleri, soğutucu blok,  fan kontrol devresini vs... modifiye edeceğim.

Bu kadar modifiye işi ile ugrasacaksam, bendeki cihazları modifiye eder, devam ederim. Uğraşmak istemiyorum. Kararsız kaldım.

Neyse Hakan usta, bende ttech var. Önerinizi dinleyip, Uniti eliyor, korad almaya karar verdim.

Yardımınız için, teşekkürler usta...