Mart 29, 2024, 07:18:58 öö

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

TOSHIBA L755 KAPANMA SORUNU

Başlatan Özkan Öz, Kasım 02, 2018, 07:19:50 ös

« önceki - sonraki »

Özkan Öz

Arkadaşlar başlıkta belirttiğim makine anakart kodu DABLBDMB8E0 REV:E makinayı açıp windows a girdikten 2-3 dk sonra kapanıp batarya ve power ışığı sarı yanıp sönüyor ve dc jakı çıkarıp takmadan tetik almıyor. Nec token yerine 4 adet 330 kapasitör taktımfakat sorun aynı. Dikkatimi çeken ses entegresi windows a girdiğinde aşırı ısınmaya başlıyor( 60-70 derece) ama hoparlörden ses normal geliyor.  Biosta boş çalıştığında kapanma veya ısınma yok. Tecrübe eden ustam varsa ve paylaşırsa sevinirim.

Ucakbileti

Anlattığına bakılırsa arızayı bulmuşsun zaten usta. büyük ihtimalde ses çipinden çıkacaktır arızan.
çipin ısı dayanım eşiği aştığı an kısa devreye düşüyordur. sesin normal gelmesi bişey ifade etmez. ısı eşiğine kadar normal ses verir eşik aşıldığında zaten kapandıgı için sesin gittiğinide anlayamıyorsundur. lambaların yanıp sönmeside kısa devre korumasındandır. powerı çekip takıncaka koruma kalkıyordur.

Çipi sök öyle dene makineyi kapanmıyorsa arıza odur. yinede sökmeden ses çipinin datasheetinden voltaj bacaklarına gelmesi gereken voltajlara bak sendeki ile aynımı bi yükseklik varmı. aynıysa çipi sök dene. conesant cx ise ses çipin zaten %90 arızalı odur..Kolay gele.
Emek Olmadan, Yemek Olmaz...!

Özkan Öz

Hakan ustam akşam çipi söküp deneyeceğim, ses çipi sökülü iken yerine çip takmadan çalıştırsam sorun olmaz sanıyorum dimi? denemedim ses çipi yokken çalıştırmayı hiç :)

ozgur81

Bahsettiğin makinada Conexant ses çipi var ve genelde bunlar bozuluyor. Birde ses çipini çıkarırsan makina bozulmaz sıkıntısız çalışır.

Ucakbileti

Sorun olmaz usta ses çalışmayacak o kadar.
benim ve ozgur ustamın dediği gibi conexant sa %90 o çıkacak arızalı.

Özkan Öz

ozgur81

Ucakbileti

Geçmiş olsun. Hayırlı olsun. Hayırlı işler.

Özkan Öz

Sağolun ustalarım, sizede Allah bol bereketli işler versin.

Özkan Öz

Ustalarm ses çipini değiştim, çipteki ısınma sorunu ortadan kalktı fakat kendi hoparlörlerine ses vermiyor kulaklık çıkışından ses veriyo. ikincisi kapanma hala devam ediyor, ramları tek tek denedim hala devam ediyor, bileşenleri tek tek söküp deniyorumm bakalım ne çıkacak.

Özkan Öz

Sesi hallettim fakat kapanma yine devam, 2 ayrı i5 cpu denedim yine kapanıyor, celeron taktım kapanma yok, nectoken değiştirkten sonra daha az kapanmaya başladı fakat yine çözülmedi. Fikir varsa sevinirim, kafam durdu.

aegeanxtr

330 kapasitörleri tekrar değiştirin bence. Birde ben 330 ları anakarttan sökerken sıcak havayla birlikte bacaklarına havya değdiriyorum böylece daha kısa sürede salıyor. Uzun süre sıcak hava tutunca şişip çatladığını gördüm.

Özkan Öz

Sökerken ben sadece havya ile söküyorum ama takarken mecburen hava ile takıyorum.

ozcanozcan

Ustalarım kolay gelsin, benzer bir arızada çözümsüz kaldığım için sizlere danışmak istedim. Cihaz Toshiba L750 model, Anakart kodu : DABLDDMB8D0 REV:D
Cihaz standart nec tokin arızasında olduğu gibi windowsa geçmeden yada windows açıldıktan 15-20 saniye içinde kapatıyor. Format atılmak istendiğinde de aynı şekilde cihaz kapanıyor. 5 yıl kadar önce cihaz farklı yerde, nec tokin için standart 4 adet 330uf tantal değişimi yapılmış. Üzerindeki conexant çipindeki ısınma sorunu bu cihazda da mevcut.
** Yapılan işlemler ; Tantal kondansatörler standart dizilimle yenisi ile değişti, sonuç aynı.
** Cihaza bios yazıldı, sonuç aynı.
** Heatsink değişti, termal macun yenilendi, sonuç aynı.
** Isınan conexant chip söküldü, sonuç aynı.
** Cihazda i7-2670QM İşlemci var. Cihaza farklı işlemciler takıldı, sonuç aynı. Lakin tantal dizilimi standart düzenden, sadece voltaj gelen sol tarafa 3 adet takılarak denendiğinde (FORUMDA L750 ve L755 Serisinde bu tarz bir paylaşım yer alıyor) Core i7 işlemcilerle kapanma devam ederken, Core i5 işlemcilerde kapanma olmuyor. Conexant chip sökülü olsa da olmasa da , Core i5 işlemciyle tantalın tek sıra diziliminde sorun olmuyor. Böyle bir sorun yaşayan ustalarımız oldu mu ? Core i5 işlemciyle kapanma yapmayan tantal dizilimini link olarak atıyorum.

You are not allowed to view links. Register or Login

aegeanxtr

You are not allowed to view links. Register or LoginUstalarım kolay gelsin, benzer bir arızada çözümsüz kaldığım için sizlere danışmak istedim. Cihaz Toshiba L750 model, Anakart kodu : DABLDDMB8D0 REV:D
Cihaz standart nec tokin arızasında olduğu gibi windowsa geçmeden yada windows açıldıktan 15-20 saniye içinde kapatıyor. Format atılmak istendiğinde de aynı şekilde cihaz kapanıyor. 5 yıl kadar önce cihaz farklı yerde, nec tokin için standart 4 adet 330uf tantal değişimi yapılmış. Üzerindeki conexant çipindeki ısınma sorunu bu cihazda da mevcut.
** Yapılan işlemler ; Tantal kondansatörler standart dizilimle yenisi ile değişti, sonuç aynı.
** Cihaza bios yazıldı, sonuç aynı.
** Heatsink değişti, termal macun yenilendi, sonuç aynı.
** Isınan conexant chip söküldü, sonuç aynı.
** Cihazda i7-2670QM İşlemci var. Cihaza farklı işlemciler takıldı, sonuç aynı. Lakin tantal dizilimi standart düzenden, sadece voltaj gelen sol tarafa 3 adet takılarak denendiğinde (FORUMDA L750 ve L755 Serisinde bu tarz bir paylaşım yer alıyor) Core i7 işlemcilerle kapanma devam ederken, Core i5 işlemcilerde kapanma olmuyor. Conexant chip sökülü olsa da olmasa da , Core i5 işlemciyle tantalın tek sıra diziliminde sorun olmuyor. Böyle bir sorun yaşayan ustalarımız oldu mu ? Core i5 işlemciyle kapanma yapmayan tantal dizilimini link olarak atıyorum.

You are not allowed to view links. Register or Login

Bu işlemciyi kullanan birkaç farklı cihazda kapanma sorunu gördüm bir tanesinde heatsink değişimi çözüm olmuştu. sıkıntılı bir işlemci çok ısınıyor denediğiniz heatsink sağlam olduğundan emin olun ısıyı iletmeyebiliyor işlemci tarafı ısınırken ızgara kısmı soğuk kalıyor. Yapabilirseniz açıkta işlemci üzerine harici fanlı bir soğutma takıp öyle deneme yapın.