Mayıs 15, 2024, 03:09:16 öö

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

Voltaj yok Tetik yok

Başlatan zatamus, Kasım 24, 2023, 06:45:56 ös

« önceki - sonraki »

zatamus

Ustalarım herkese hayırlı işler kolay gelsin.

Acer ES1 - LA-D641P Anakart

Bir türlü çözemediğim sorun mevcut,farklı cihazlarda da karşılaşmıştım çözemediğim için iade ye çıkmıştım. Bunu sormak istedim sizlere

Sorun : Anakart'a 19v giriyor İlk giriş mosfetin (PQ302) Gate ayağına (25v) gate voltajı gelmiyor,gelmediği için mosfet açmıyor ve voltaj dağılımı olmuyor, mosfeti manuel cımbızla birleştirirsem anakart tetik alıyor açıyor , tüm voltajlar çıkıyor. Tabi böyle yapınca şarj entegresi devre dışı kalıyor.

Giriş mosfetleri sağlam (PQ302-PQ303) , kısa devre yok.

Şarj IC - BQ24735 (PU301) - ( 2 kez değiştim )

VCC   - 19V
ACDET - 2.7V
ACDRV - 0V
ACOK  - 0V
REGN  - 6V

Şarj entegresi bir türlü ACDRV voltajını açmıyor.Daha önce aynı sorun BQ24780 de başıma gelmişti.

Yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

Şema- You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

orhankkaya

Ölçümde sağlam olduğunu düşünsenizde bence değiştirin. Daha önce birkaç kez aynı durumda olup birçok şey denedim hep giriş mosfetlerini es geçtim. En son yapacak birşey kalmayınca mosfetleri değiştirmeye karar verdim ve sorun çözülmüştü. Tercih yine sizin tabiki. Kolay gelsin.

Sametbey67

Kasım 25, 2023, 11:54:40 öö #2 Son düzenlenme: Kasım 25, 2023, 11:57:32 öö Sametbey67
çalışma voltajları , arkadaşın da dediği gibi giriş mosfetleri önemli , 16 no da REGN 6V , 6 no da ACDET 2,7V  , 5 no da ACPRES 3V önemli , şarj mosfetleri önemli ,  kolay gelsin ,

zatamus

orhankkaya  ustamın dediği gibi , sağlam olarak ölçtüğüm halde , giriş mosfetlerini değiştirince sorun çözüldü. Yardımlarınız için teşekkür ederim hayırlı işler herkeze.

bygamer

You are not allowed to view links. Register or Loginorhankkaya  ustamın dediği gibi , sağlam olarak ölçtüğüm halde , giriş mosfetlerini değiştirince sorun çözüldü. Yardımlarınız için teşekkür ederim hayırlı işler herkeze.

çok ilginç sağlam olduğu halde işlev görmüyor :)
Sınıf Öğretmenliği mezunu aynı zamanda bilgisayar, cep telefonu ve diğer elektronik kart tamiri yapmaktayım. Hala öğrenmeye açım.

smlkc

Sağlam olarak ölçüm yaptığınız mosfetlerin içindeki diod bozulduğundan çalışmıyor (diod sızdırıyor)

bygamer

You are not allowed to view links. Register or LoginSağlam olarak ölçüm yaptığınız mosfetlerin içindeki diod bozulduğundan çalışmıyor (diod sızdırıyor)

kesin ölçüm yöntemi var mıdır peki?
Sınıf Öğretmenliği mezunu aynı zamanda bilgisayar, cep telefonu ve diğer elektronik kart tamiri yapmaktayım. Hala öğrenmeye açım.

cevat

Aralık 02, 2023, 04:34:55 ös #7 Son düzenlenme: Aralık 02, 2023, 04:38:38 ös cevat
You are not allowed to view links. Register or LoginSağlam olarak ölçüm yaptığınız mosfetlerin içindeki diod bozulduğundan çalışmıyor (diod sızdırıyor)

kesin ölçüm yöntemi var mıdır peki?
Diyot değeri,
Kesin ölçüm doğruluğunu anlaşılması için ; sağlam mosfetle, devredeki mosfetin ölçümlerinin karşılaştırılması
Akıl büyük bir nimet, sağlık büyük bir servettir.