Nisan 19, 2024, 06:40:23 ös

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

LENOVO Z500 LED PANEL IŞIK VERMİYOR.

Başlatan ozgur81, Ekim 24, 2017, 11:16:42 ös

« önceki - sonraki »

ozgur81

Ekim 24, 2017, 11:16:42 ös Son düzenlenme: Ekim 24, 2017, 11:47:08 ös ozgur81
Selamlar kolay gelsin elimizde LENOVO Z500 LA-9063P REV 1.0 model laptop var.Bunun lcd data webcam kısmından kısa devre yapmış 2 adet lcd data getirttik ikisinde de ekrana görüntü veriyor ama ledler çalışmıyor ekranın arkasına ışık tutunca görüyoruz. Ekran 4-5 adet denendi. Neresine zarar gelmiş olabilir. Şu an için benim aklımda ki 2 seçenecek birisi PU801 OP entegresi, ikinci yüksek ihtimal ise PCH çip. Fikri olan. Çünkü PQ olan küçük 3 bacaklı entegrelerden yapma ihtimali de var.

mert şener

Bence 2 ci yüksek ihtimal I/0 çip olmalı onun dışında lvds bölgesindeki mosfetlerden biride olabilir şemadan ölçüm yapmak gerekli...

ozgur81

Led ışıklarını yakmamayı ENE'den yaparmı ki daha önce hiç başıma gelmedi?

HexfeT

lcd panelin backlight ve pwm pinleri anakartta hangi çipe gidiyorsa o bozulmuştur.  Şema varsa bakılır. Ya io ya pch.
e-mail: You are not allowed to view links. Register or Login

ozgur81

pu-801 OP ile başlayan entegre ışık ile alakası varmıdır.

HexfeT

Şemaya göre backlight kontrol hem IO, hem de PCH a gidiyor. İkisinden biri ya da ikisi birden bozulmuş olabilir.
PU801 VGA besleme kontrolcüsü, ışık ile alakası yok.
e-mail: You are not allowed to view links. Register or Login

ozgur81

teknik62

ekran  voltajlarını kontrol ettınmı ...soldan saga 2 den 5 . pıne  19 volt 8ve 9. pınlerde de 3.3 volt olması lasım

ozgur81

Enteresandır makinayı iade yapmak için toparladım normal çalışmaya başladı :)

lebregon

konu kapanmış ama yinede bilgi vereyim ben belki başkasının başına gelebilir. öncelikle bakılması gereken lvds soketindeki 7-8 pinlerini kontrol etmek gerekir her iki bacaktada 3.3v olması lazım. eğer yoksa You are not allowed to view links. Register or Login  resimdekileri uygulayarak sorun giderilir. bu pinler i/o entegresinde 25.pinden data alır yani i/o entegresinin arızasından dolayı ışık gelmez. i/o değişerekte problem giderilebilir.

herkeze iyi çalışmalar..