Haziran 14, 2021, 12:06:29 ös

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.


LA-8861P OSİLATOR

Başlatan Ucakbileti, Nisan 26, 2019, 06:41:59 ös

« önceki - sonraki »

Ucakbileti

np350v5c LA-8861P v 2.0 Ustalar bu modelde biliyosunuz bir tek kristal ve ona bağlı osilatör çipi var ve bu çip çok sık arıza yapıyor. Aslında analkartta kristal yerleri mevcut. Aceba içimizde bu çipi iptal edip gerekli yerlere kristalleri ekleyerek çalıştıran oldumu. Saygılar.
Emek Olmadan, Yemek Olmaz...!

cihancyber

Nisan 26, 2019, 09:33:17 ös #1 Son düzenlenme: Nisan 26, 2019, 09:37:25 ös cihancyber
usta toshiba p855de aynı devre var, bi arkadaşım ucl entegresini bulalamıştı tek tek kristal takmış çalıstırmış ben denemedim  8861de hurda var zaten

shocan

bu modelde rtc harici bölüm olarak üretilmiş. kondansatörün yerinden çıkarılması yetiyor aslında. sonradan bir arızada olmuyor.
You are not allowed to view links. Register or Login
yanlış bildiğim olabilir, lütfen düzeltin.

CRM

orda SMD kondensator var.onun degeri yuksek.
kucuk degerlisini takicna calisiyor
kondensatoru aslinda bos birakmak dogru degil. cunki orasi hassas bolge. parazitleri bosaltir.
iptal etmekmi ? ) orda bir tek sinyal yokki. orasi onemli kisim. cunki orda sadece bir tek clok sinyali olmaz.
ethernet-cpu-hm hepsi bunlara baglidir.
o entegredne aliexte bolca var.5-10 tane aliyorsun bu kadar :)
DIACOM Computer Service Center (by CRM)
Job: CEO, Senior Technician, Computer Engineer
YouTube Channel: CRM
Contact me: You are not allowed to view links. Register or Login

Ucakbileti

Nisan 27, 2019, 02:17:23 öö #4 Son düzenlenme: Nisan 27, 2019, 02:39:06 öö Ucakbileti
Vusal chancyber shocan ustalarım ilginiz için teşekkürederim. Vusal ustam: Aliexten 5 tane siparişi gectim ama ulaşması 20 25 gün sürüyor Türkiyeye. Kondansatörü iptal etmedim yenisiyle değiştirdim ama clock sinyalleri dalgalanıyor. Örneğin pch clock bazen 18mhz ye iniyo bi 23mhz ye çıkıyo bi ara 25mhz e çıkıyo. Stabil değil. Bende aceba pch ethernet vga vs kristalleri eklesem olurmu dedim ama sonra şemaya bakınca 3.3v 5v ve 1.05 voltaj sinyalleride bu çipe geliyor.Yani çipin sadece clock işi yapmadığı belli.Şu an cihaz start alıyor.0.450A akımda sabit kalıyor.cpu voltajlarım oluşmuyor.  Slp s5 slp s3 slp s4 var Wlan rst yok yani hm stabil çalışmıyor gibi davranıyor pch depiştim yine aynı, ama clock sinyalleri dalgalandığı için olabilir. Kargoyu beklicez artık.
Emek Olmadan, Yemek Olmaz...!

shocan

bekleme okadar, gönderelim hurdalardan
You are not allowed to view links. Register or Login
yanlış bildiğim olabilir, lütfen düzeltin.

mustafaduz81

bahsettiğiniz entegre 'SLG3NB274VTR' mi?

Ucakbileti

You are not allowed to view links. Register or Loginbahsettiğiniz entegre 'SLG3NB274VTR' mi?
aynen o dur ustam. 
shocan ustam teşekkürederim. makine bana kaldı. yani artık bizim bekleyebilirim. tekrar teşekkürederim.
Emek Olmadan, Yemek Olmaz...!

shocan

ustam entegreyi çıkarın , bacakları temizleyip yeniden lehimleyin. sonra entegreyi yerine takın. bios pilinin üstünde olmamasına dikkat.
You are not allowed to view links. Register or Login
yanlış bildiğim olabilir, lütfen düzeltin.

smlkc

Konu acilali baya olmuş ama bilgi maksatlı söylüyorum benim de başıma geldi clokck generator rtc voltajını 2.4 volt çıkarıyordu stat yoktu makinayı aynı gün teslim etmem gerekiyordu bu yüzden clock generator soktum pch yanında iki adet kristal bunlara bağlı dört kondansatör iki direnç takılıyor bu iki kristalin in bacağında 0ohm direnç olur onlar sokulecek ethernet kartı yanında aynı şekilde kristal ilave edilecek buna bağlı iki kondansatör bir direnç takılıp in bacağında 0ohm direnç sökülüp rtc voltajını bios pili den alması için bir adet schottky diod takılacak bunların hepsi aslında sema da var @nogclk olarak aratırsanız mevcut test edilmiştir bu şekilde makina sorunsuz çalışır durumda gelip bir daha aynı arıza çıkmamak üzere müşteriye teslim edilmiştir

Ucakbileti

You are not allowed to view links. Register or LoginKonu acilali baya olmuş ama bilgi maksatlı söylüyorum benim de başıma geldi clokck generator rtc voltajını 2.4 volt çıkarıyordu stat yoktu makinayı aynı gün teslim etmem gerekiyordu bu yüzden clock generator soktum pch yanında iki adet kristal bunlara bağlı dört kondansatör iki direnç takılıyor bu iki kristalin in bacağında 0ohm direnç olur onlar sokulecek ethernet kartı yanında aynı şekilde kristal ilave edilecek buna bağlı iki kondansatör bir direnç takılıp in bacağında 0ohm direnç sökülüp rtc voltajını bios pili den alması için bir adet schottky diod takılacak bunların hepsi aslında sema da var @nogclk olarak aratırsanız mevcut test edilmiştir bu şekilde makina sorunsuz çalışır durumda gelip bir daha aynı arıza çıkmamak üzere müşteriye teslim edilmiştir
İşte yukarda bende tam bunu demek istedim iptal edip kristalleri bağlasak olmazmı diye CRM usta olmaz demişti. Ustam bilgi için teşekkürederim. clock generatörleri bekliyordum çinden makine askıda kalmıştı zaman bulunca iptal işlemini deneyeceğim. Saygılar.
Emek Olmadan, Yemek Olmaz...!

smlkc

crm usta olmaz dememiş clock generator birden fazla yere sinyal gönderiyor hepsininde tamamlanması lazım demek istemiş ben öyle anladım

smlkc

LA-8861P UCL1 SLG3NB244VTR arızalandığında elinizde yoksa veya sipariş ile gelmesi uzun sürecekse aşağıdaki resimdeki gibi modifiye yaparak sorunsuz olarak çalışır duruma getirebilirisiniz.


DİPNOT : bendeki clock generatorun +RTCVCC çıkışı sağlam olduğu için diğer modifikasyonları yapmadım. UCL1 tamamen arızalı olması durumunda şemadan diğer gerekli değişiklikleri yaparak çalıştırabilirsiniz.


Kırmızı işaretliler sökülecek .

Yeşil işaretliler eklenecek.
sector77

Ustalarım 1 ay önce Lenovo gelmişti ondada bu sıkındı vardı ylc1 in üstündeki büyük kondanstörü hafif dışarı doğru kaydırdım üzerine kalın termalpad koydum 1 ay dır ses soluk yok ne kadar gidecek bekleyip görelim 😊
Computer Repair Center
CRC

sbabur

You are not allowed to view links. Register or Login usta gerekli kompenant değişikliklerini yaptım cihaz açılıyor çalışıyor yalnız bios pili yokken çalışıyor pili devreye dahil ettiğimde sistem yine start almıyor  pili takmazsam saat tarih geri kalıor bununla ilgili ne yapılabilir.
ÇIRAĞI OLMADIĞIN İŞİN USTASI OLAMAZSIN