Mart 28, 2024, 11:15:07 ös

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

la-8391p rev1.0 açmıyor

Başlatan linux2ex, Mayıs 24, 2018, 03:13:46 ös

« önceki - sonraki »

linux2ex

Mayıs 24, 2018, 03:13:46 ös Son düzenlenme: Temmuz 12, 2018, 03:47:16 öö linux2ex
merhaba arkadaşlar, la-8391p rev1.0 cihaz 1.20A civarlarında kalıyordu. öncelikle yazılım atmak istedim biosları sökerken yanlarındaki parçaları uçurmayalım diye bant yapıştırdım. ama sanırım bi parça eksildi uh4 yanında bir boşluk var. resimde işaretli alandaki parçayı bilen yada bu bölgeye ait foto ekleyebilecek varmıdır.  cihazın son durumu power kablo takılı iken kablo takılı led yanıyor. power buton basılınca yanındaki led yanıp 0.01A çekiyor 2-3sn sonra sönüyor. ec - main bios ayaklarında 3.3v yok. bobinlerde 3/5v var.  yardımlarınızı bekliyorum.
You are not allowed to view links. Register or Login

cevat

Şemadan takip edin. Hangi parça olduğu belli olur.
Akıl büyük bir nimet, sağlık büyük bir servettir.

mrserbest

uh4 teması var mı kaybolan parçanın sanki uh4 altına giriyor gibi tam göremedim bilgi verirseniz şemadan bakalım yada en kötü yandaki direncin değerine bakın daha yüksek bir başlangıç yapıp yavaş yavaş düşürün sorununuz çözülür ben cihaz kullanıyorum böyle durumlarda kaybolan malzemeyi bulmak dakika bile almıyor

( istediğiniz dirençi ohm ve watt olarak proglamlama imkanı mevcut )

linux2ex

Mayıs 24, 2018, 05:48:14 ös #3 Son düzenlenme: Mayıs 24, 2018, 06:10:40 ös linux2ex
arkadaşlar kaybolduğunu düşündüğüm parça ile uh4 ve onun sağ üstündeki parçanın herhangi bir bağlantısı gördüğüm kadarı ile yok. resmi biraz daha net çekmeye çalıştım.ekliyorum.  parça olmayan ayaklarda voltajda yok

şeması

shocan

arkadaşım orada normalde parça yok. yüklediğin biosu kontrol et. kolay gelsin.
yanlış bildiğim olabilir, lütfen düzeltin.

linux2ex

Mayıs 25, 2018, 07:30:02 öö #5 Son düzenlenme: Mayıs 25, 2018, 03:35:33 ös linux2ex
arkadaşım orada normalde parça yok. yüklediğin biosu kontrol et. kolay gelsin.

cihaz geldiğinde 1.20A civarındaydı  her ihtimale karşı bu durumdaki biosu yedek aldım. sonradan yüklediğim bioslarda sorun olunca eski aldıklarımı geri yükledim. ama sorun aynı olunca bu bölgedeki durum dikkatimi çekti. normalde işlem yapmadan önce fotoğrafını çekerim. ama bunda boşluğuma geldi çekmedim. kesin çalıştığına emin olduğunuz bios varsa paylaşırmısınız.

linux2ex

konuyu hortlatmış olucam ama, bu cihazı çözmeye karar verdim.

vusal ustanın videosundaki şema takibi ile

SUSP#  sinyalinin kb den çıkmadığını tespit ettim.  şemayı önceki mesajımda paylaşmıştım. bu durumda kb de sorunmu vardır.

yapılan işlemler;

bios, ec ve kb ene  tekrar programlandı.

berkcan

You are not allowed to view links. Register or Login    bu gönderdiklerimi bi yazın deneyelim

linux2ex

berkcan ustam deneyip bilgi vericem. teşekküre ettim

linux2ex

ustam gönderidiğin dosyaları yazdım değişen bir şey olmadı. sanırım bios ile ilgili değil. susp# sinyalinin çıkışını yazılımsalmı yoksa donanımmı sağlıyor yani ene yimi değiştirmem gerekli sökmeye çalışmadan sorayım olmazsa onuda değişicem

berkcan

start olmadan susp çıkmaz sorunumuz yine start alması cihazın ama ilk başta bıos yazmadan önce start alıyodu yazmışsınız bıos yazdıktan sonra bi parça galiba uçtu demişsiniz onu bi tamamlayın resimlerden gördüğüm kadarıyla direnç gibi geldi bana 

linux2ex

Temmuz 12, 2018, 07:34:47 ös #11 Son düzenlenme: Temmuz 12, 2018, 08:32:22 ös linux2ex
evet hocam orda bi boşluk var gibi geldi ama arkadaşlar orda parça yok dediler. mrserbest ustada cihaz varmış onunla kontrollü olarak

işlem yapıyorum demişti. internette o bölgeyi bulamadım detaylı gösteren. ama kafaya taktım  eksik olan lehimlerin olduğu yerdeki kablo

kartın diğer yüzeyinde qa3 kodlu 2n7002dw nin 5 bacağına gidiyor.

sanırım yanlış yönlendirdim sizi;

power butona basılınca power ledin yanındaki led yanıyor.    susp   sinyali var.   

şemadan baktığımda ,  +3VALW TO +3VS    ve   +5VALW TO +5VS   dönüşüm kısmındaki     Q10     VE   Q11  in 2 ve 5    SUSP ayaklarında

+5V var.  powerbuton basılınca 0.02A gibi değer görünüp bir süre sonra led sönüyor ve amper 0 düşüyor

berkcan

bıos yazdıktan sonra bu hale gelmesi enteresan ıo nun 9 22 ve 125. bacaklara bak 3.3 olması lazım programlama yapıyosan gerçi bunlar vardır ama eğer ilk yazdığın bıos sorunluysa hm yi bozmuş olabilirsin

linux2ex

Temmuz 12, 2018, 08:36:19 ös #13 Son düzenlenme: Temmuz 12, 2018, 08:43:34 ös linux2ex
berkcan ustam yazdığım bios birincisinde kendi bioslarıydı diğeride forumda Hexfet ustanın paylaşım yaptığı bios dosyalarıydı anlamadım gitti. bazen kendime kızıyorum nediye kaşındın ekran kartı sorunu ile gelmiş çalışan makinadan, kendime ve forumda bi arkadaş ister diye bios yedeklemeye kalktım cihaz hiç açmaz oldu.

ustam söylemiş olduğunuz ayakları ölçtüm normel 3.3v var programlamada klavye soketinden olmadı saolsun Hexfet ustanın son gönderdiği cihaz ile direk kablo bağlantısı ile programlama yaptım sizin gönderdiğiniz dosyaları.

berkcan

bıos programlamayı hangi cihazla yapıyosun eğer mini pro varsa eprom çipinin tam kodunu seçmezsen böyle yapabilir