Mart 28, 2024, 09:18:20 ös

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

Harici IO Programlama Aparatı (ITE ENE NUVOTON)

Başlatan HexfeT, Kasım 05, 2019, 07:05:50 öö

« önceki - sonraki »

HexfeT

Kasım 05, 2019, 07:05:50 öö Son düzenlenme: Kasım 12, 2019, 05:00:01 öö HexfeT
Uzun zaman önce çizimlerini bitirdiğim fakat maliyeti nedeniyle pek isteyen olmayacağını düşündüğüm için hayata geçirmediğim harici IO programlama kartı. Birkaç arkadaşın isteği üzerine kartı bastırıp dizgisini yaptım.

Öncelikle kartın aslını göstereyim. Vertyanov'un Tetris, Spider ve Jaws adı ile çıkardığı kartlar aşağıda. Tetris sistemin ana kartı, Spider lehimleme ile IO takılabilecek aparat, Jaws ise lehim falan uğraşmadan direk IO yu içine takıp kullanılabilen mandallı aparat.

Jaws yerine Spider ekonomik çözüm oluyor fakat lehimleme olayına sıcak bakmadığımdan, ayrıca 3-5 sök-tak dan sonra kart hoşafa dönmeye başlayacağından ben Spider olayına hiç girmedim.

Kart IO çiplerinin okunup yazılabilmesi için gerekli asgari düzenekten ibaret. Özetle ITE, ENE, Nuvoton un yazılımlı IO çiplerini mandallı aparata takıp, kart üzerinde her biri için belirlenmiş uygun pozisyona oturtarak, elimizdeki Vertyanov IO programlayıcı üzerinden programlıyoruz.

Bu bölümdeki eklentileri göremezsiniz.

Gelelim bizim karta. Yukarıdaki sistemin kendimce birkaç modifikasyonla gerçekleştirilmiş hali aşağıda. Modifikasyonlar şöyle:

You are not allowed to view links. Register or Login

Peki ne gereği var? Zaten anakart üzerinde yazabiliyoruz.
Birkaç olası senaryo dışında çokta şart bir alet değil.

-Bir başkasına yazılımı yüklenmiş tak-çalıştır halde hazır IO göndermek.

-Yazılım atma konusunda sorun çıkaran anakart olursa IO yu harici olarak programlayıp takmak. Zaten IO değişimi gerektiren durumlarda bu alet mevcut ise sıfır IO yu harici yazıp öyle takmak daha makul. Yazılımı baştan sorunsuz atılır, ayrıca takılacak IO nun patates olup olmadığı baştan anlaşılır. 

-Birden fazla sipariş edip aldığımız IO çiplerinin çalışır olduğunu doğrudan test edebilmek. Mesela geçen sene alıp kenara koyduğum IT8987 lerin bozuk olduğunu gördüm. Artık gelir gelmez tek tek test edip arızalı çıkan olursa direk itiraz yoluna gideceğim. Yalnız sorunsuz program atılabiliyor olması IO nun %100 sağlam olduğu anlamına gelmiyor, yazılım atma kısmını ilgilendirmeyen pin bazında bozukluklar da olabiliyor. Fakat yazılım atılamıyor olması çipin %100 patates olduğunu gösteriyor.

-Mandal aparatta IO nun 128 pininin tamamının karşılığı mevcut. Programlama olayı dışında bu sayede ölçü aleti ile pin bazında tek tek ölçüm yaparak olası sıkıntılı pinlerin tespitini yapmak mümkün olabiliyor.

Kullanımda dikkat edilmesi gereken en önemli konuya da değinelim. Adaptöre takılacak IO nun ULTRA temiz olması şart. Adaptör içindeki pinler altın kaplama ve çok hassas konumlandırılmış durumdalar. Özensiz kullanım ile adaptörün kirlenmesine sebep olup sonra temizlemeye kalkmak başa bela açabilir. Bacaklardaki en ufak artık adaptöre bulaşacaktır. En küçük lehim kalıntısı zedeleyecektir. Çıkma IO takılacaksa bacalarında en ufak lehim fazlalığı kalmayacak şekilde temizlenecek, pinler ok gibi düzgün olacak, sonra tertemiz yıkanacak. Kısacası ambalajdan çıkmış sıfır çip gibi olacak.
e-mail: You are not allowed to view links. Register or Login

Ucakbileti

Erhan ustam ellerine sağlık. On numara işçilik olmuş her zamanki gibi. Ayrıca jumper kalabalığına da son vermen çok iyi olmuş. Ee el elden üstünmüş..

Ustam Ürün seri üretimdemidir. Olası almak isteyen ustalarımız alabilecekler'mi yoksa sadece şimdilik prototip'mi imal edildi.

Saygılar,Kolaylıklar..
Emek Olmadan, Yemek Olmaz...!

Crmci

Erhan usta eline sağlık çok süper bir proje olmuş. Bende rt809f+peb1 var vertyanovdan haberim yokken almıştım bu svod(destek yok muhatap yoktu)vs zamanında uygundu.Aynen hoşaf oldu lehimli aparatlarim.Test edebildiniz mi uyuyor mu rt809 a.

HexfeT

e-mail: You are not allowed to view links. Register or Login

Refleks

tipoti

abicim sana ulaşamıyoruz ki gözünü sevim şu maillere ve whatsapp a bak allah aşkına yaw
mektup mu yazayım ne yapayım anlamadım ki

tipoti

CyberGen