Mart 29, 2024, 06:11:56 öö

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

El Yapımı BGA REWORK

Başlatan bygamer, Şubat 01, 2023, 07:32:07 ös

« önceki - sonraki »

bygamer

MErhabalar askerdeyim şu an 6 günüm kaldı çok şükür, nadir gelebildim forma malesef :) Ustalarım bu konu açıldıysa özürlerimi belirtim öncelikle, malum bga cihazı çok çok pahalı F/P ürünü IR6600 bile 27K fiyat var ben beni profesyonel ürünü alana kadar idare edecek belki almama gerek kalmayacak bir şey araştırıyorum fikri olan var mıdır acaba?

IR lamba ile olabilir mi altta 6 adet üstte 1 adet çipin üstüne ısı vererek

veya

alt seramik ısıtıcı alıp üstten hava ile ısıtsak veya tek ır lamba ile ısı versek tabi derece ölçülecek gibi gibi
Sınıf Öğretmenliği mezunu aynı zamanda bilgisayar, cep telefonu ve diğer elektronik kart tamiri yapmaktayım. Hala öğrenmeye açım.

X_menekse

Ustam nacizane bir cevap vereceğim izninle. Çip değişim işlemleri okadar hassastır ki  3 4 derece sıcaklık farkının bile sonucu tamamen olumsuzlukla sonuçlanabiliyor. Elbetteki burada kendi baslarına bga yapmaya çalışmış yada bir kısım başarıya ulaşmış ustalar da olabilir ancak hiç biri PROFESYONEL bir bga nın verdiği işçilik sonucunu veremez. Isı tabancaları yada İR ile kurulan bir sistem ile aynı  kefeye de konulamaz.Bunun nedeni yeni seri yapışık işlemcilerin ısı derecelerinin  hassas ve genleşme kat sayılarının yüksek olmasından kaynaklanır.
Yine siz bilirsiniz elbette ancak nacizane tavsiyem İr ısıtıcı yada istasyonlardan kurulan bir sistem ile uğraşmamanız olur. Zira bu fazlasıya emek para ve işçilik kaybı (sağlam anakartları hurdaya çıkarmaya kadar gider)  ile sonuçlanacaktır.
------Muhtemelen elimde bir havyayla yaşlılıktan öleceğim!!!!------

X_menekse

İnanın bu yorumuma, düşündüğünüz gibi düşünmüş hayal edip kurgulamış ve yapmaya çalışmış veya deneyimlemiş ben ve benim gibi bir çok ustamızda katılacaktır.  Bu işte profesyonelleşmek istiyorsanız gecenizi gündüzünüze katmalı elektronik alanında kendinizi geliştirmeye çalışmalısınız.
------Muhtemelen elimde bir havyayla yaşlılıktan öleceğim!!!!------

bygamer

Evet haklısınız deneyim gerekiyor çevre gerekiyor ekipman gerekiyor, en kötü bga 20k olunca bir danışmak istedim hocam sizlere artık bga işi gelirse pas geçecez bir süre mesela svod ve rt809h arasında kararsızdım svod alamadım çok pahalı bir cihaz mecbur rt809h almıştım emmc aparatlarını bile alamamıştım :(((((

sizden ricam " You are not allowed to view links. Register or Login " konuma da fikrinizi belirtir misiniz acaba ?
Sınıf Öğretmenliği mezunu aynı zamanda bilgisayar, cep telefonu ve diğer elektronik kart tamiri yapmaktayım. Hala öğrenmeye açım.

residense

Merhabalar
Eğer profesyonel derecede bilgi ve beceri  sahibi iseniz
METABO HGE23 650 LCD SICAK HAVA TABANCASI

Bu ürün işinizi görür
Kullanmayı wp den görüntülü öğretebilirim

bygamer

You are not allowed to view links. Register or LoginMerhabalar

Bu ürün işinizi görür

ustam selamlar üst ısı için quick reworkun hortumlu olan tabancam var olmaz mı yani kablolu değil sıcak hava plastik hortumdan geliyor tarif edemedim özür dilerm :)

bygamer

You are not allowed to view links. Register or LoginMerhabalar

Bu ürün işinizi görür

https://tr.aliexpress.com/item/1005002584260163.html?spm=a2g0o.productlist.main.7.c8dc262cI7A5R3&algo_pvid=e7013e3d-e78e-4a77-98a0-042e2d4165b8&algo_exp_id=e7013e3d-e78e-4a77-98a0-042e2d4165b8-3&pdp_npi=3%40dis%21TRY%215534.82%212822.85%21%21%21%21%21%40214528be16812471704626188d070d%2112000021265843856%21sea%21TR%212686768042&curPageLogUid=IhArxr4HWsRn

şu ürün alta koysam kartı yüksekte tutsam quick makinem var hava bassam biraz bence eşit şekilde ısı verilir ve sökerim diye düşünüyorum ama çip pert olur mu ne dersiniz ustam en azından bir makine alana kadar

residense

Telefoncular  için  kapak ve ekran  sökme  ısı tablası bu cihaz
Temas ettiği  ürüne  ısı verir, alttan ısı vermeye uygun değil
İllaki yapacağım  derseniz  eski bir ütü  de iş  görür

Benim  tavsiyem  bölgedeki  bu işleri  yapan  tamirci  arkadaş ile tanış
Chip  işi  olursa anlaşın  yerinde  sana yardımcı  olması  için  rica etmelisiniz

Crmci

Yani illaki elle yapmak zorundaysan işin temeline inersin olur biter.Duvara eni 30cm,boyu 50cm bir sunta vidala,iki tane steinel HL1910E hava tabanca al başlık olmadan 7.kademede alttan üstten 5-10cm mesafeden ısıt ortalama 3-4dk da her chipi söker takarsın.Tabi teferruatı var şöyle ki anakart havada duramayacağına göre hırdavatçıya gidip iki tane 30-40 cm lik krom çubuk alman lazım(giyim mağazasında vs görmüşsündür ürünleri taktıkları sağa sola dönebilen çubuklar var)o iki demiri suntaya uygun şekilde monte edersen anakartı üzerine koyarsın.Kabaca böyle yapabilirsin biraz pratik lazım bu arada flux olmadan bu iş olmaz.

mrtkts

Vusal ustanın kanalında anlattığı bir videosu var. Onu izleyebilir, oradan bir şeyler türetebilirsin.
Temelde rex c300 ile alt infraredi kontrol ediyor, üst kısımda da çipe termokupl monte eder çip ısısını takip edersin. rex c300'ü takım olarak termokupl vs satıyorlar aliexpresste. sen ek olarak çip için You are not allowed to view links. Register or Login bir termokupl alırsın. 

Aşağıdaki resme benzer bir aparat da gerekebilir kartı germek için.

bygamer

You are not allowed to view links. Register or LoginYani illaki elle yapmak zorundaysan işin temeline inersin olur biter.Duvara eni 30cm,boyu 50cm bir sunta vidala,iki tane steinel HL1910E hava tabanca al başlık olmadan 7.kademede alttan üstten 5-10cm mesafeden ısıt ortalama 3-4dk da her chipi söker takarsın.Tabi teferruatı var şöyle ki anakart havada duramayacağına göre hırdavatçıya gidip iki tane 30-40 cm lik krom çubuk alman lazım(giyim mağazasında vs görmüşsündür ürünleri taktıkları sağa sola dönebilen çubuklar var)o iki demiri suntaya uygun şekilde monte edersen anakartı üzerine koyarsın.Kabaca böyle yapabilirsin biraz pratik lazım bu arada flux olmadan bu iş olmaz.

teşekkür ederim hocam kimi yerlerde kartın tümüne ısı verilmediği için bombe yapıyormuş veya çip çöp oluyormuş bu tip şeyler varmış ır lamba ile söksem nasıl olur 250w üste bir lamba alta da 4 lamba

değerli bir ustam söylemişti bu yöntemi de bu sefer de tutan kasa sorun olacak onu da tahtadan yaptırayım diyorum ısıdan yanar mı onu da bilmiyorum.

bygamer

You are not allowed to view links. Register or LoginVusal ustanın kanalında anlattığı bir videosu var. Onu izleyebilir, oradan bir şeyler türetebilirsin.
Temelde rex c300 ile alt infraredi kontrol ediyor, üst kısımda da çipe termokupl monte eder çip ısısını takip edersin. rex c300'ü takım olarak termokupl vs satıyorlar aliexpresste. sen ek olarak çip için You are not allowed to view links. Register or Login bir termokupl alırsın. 

vusal ustamı severek izliyorum çok değerli güzel şeyler paylaşıyor biraz azeri diline hakim olsam süper olacak da bu tamir kursuda satıyor onun gibi bir kurs alsam güzel olacak ama bu işin şeyi tecrübe çevre ve pratik olduğunu duydum ve anladım.

bu gerdirme aparatını nerden bulabilirim

mrtkts

You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or LoginVusal ustanın kanalında anlattığı bir videosu var. Onu izleyebilir, oradan bir şeyler türetebilirsin.

vusal ustamı severek izliyorum çok değerli güzel şeyler paylaşıyor biraz azeri diline hakim olsam süper olacak da bu tamir kursuda satıyor onun gibi bir kurs alsam güzel olacak ama bu işin şeyi tecrübe çevre ve pratik olduğunu duydum ve anladım.

aliexpress'de var.

mrtkts

aliexpress'de var.

1680TL'ye geliyor toplam: You are not allowed to view links. Register or Login

bygamer

aliexpress'de var.

1680TL'ye geliyor toplam: You are not allowed to view links. Register or Login

teşekkür ederim ır lamba fikrine ne dersiniz ustam peki