Mart 29, 2024, 02:35:34 öö

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

DELL N5050 - Şarj Aleti Takılı - Batarya Dolmuyor (Çözüldü)

Başlatan 1deliye2rapor, Temmuz 05, 2018, 03:18:44 ös

« önceki - sonraki »

1deliye2rapor

Temmuz 05, 2018, 03:18:44 ös Son düzenlenme: Temmuz 09, 2018, 08:44:46 ös 1deliye2rapor
- Arıza Tanımı -

Cihazı satın aldım, üzerinde batarya yoktu. Muadil batarya siparişi verdim geldi taktım, şarj alıyor ibaresi var ekran bir tık canlanıyor fakat şarjda dolmuyor yazısını aldım.

Batarya problemli diye düşünerek iadesini gerceklestirdim farklı bir batarya aldım sorun yine aynı. Mecburen cihazı söktüm şarj entegresi BQ24707 aktif bacakları kontrol ettiğimde ACOK bacagında 0,01v gördüm. Entegrenin bozuk olabileceğini düşünerek entegreyi değiştim değerler yine aynı sorun ne olabilir. Orginal sarj aleti denedim sorun devam etmekte.. Şarj aleti takılı batarya dolumunu gösteren ışık yanmıyor.  Fikri olan var mıdır ?

BQ24707 Datasheet Voltajları

You are not allowed to view links. Register or Login

Anakart Şeması

Anakart Fotoğrafı

~ Bilgi Bilişim Sistemleri / RİZE

berkcan

1deliye2rapor

You are not allowed to view links. Register or Login ustam onları ölçmüştüm. Sorun yok. Farklı bir yerde bir sorun var ama ne ?

Ucakbileti

Usta açılışta bios uyarıyormu adaptör tanınmadı diye.. f1 continue diye ?
Emek Olmadan, Yemek Olmaz...!

1deliye2rapor

You are not allowed to view links. Register or Login Batarya takılı, şarj aletini çıkardığımda cihaz calısıyor, şarj aletini takınca fise takıldı dolmuyor diyor. Startta uyarı felan yok.

berkcan

bıos yazmayı bi deneyin dellerde oluyo böyle saçmalıklar bıos nedeniyle

Ucakbileti

Temmuz 05, 2018, 06:15:26 ös #6 Son düzenlenme: Temmuz 05, 2018, 06:19:18 ös Ucakbileti
Usta batarya datasını Hem bq hemde NPCE795 kontrol edip şarjı açıyor görünüyor. Bq sıfır taktım eminim diyosan olay KBC de bitiyor bence.
Ne dersin Berkcan Usta şemada sen çok iyisin.

Emek Olmadan, Yemek Olmaz...!

berkcan

işte en kolaydan başlayalım diyorum bıosu bi yazıp denemesi lazım ki sonraki adımlara geçelim bıos arızalıysa ne kadar ölçüm yapsakta kafa yorsakta boşa olcak çünkü dell 5110 larda bataryayı doldurmaması bıos çıktığı oluyo mesela

1deliye2rapor

Temmuz 05, 2018, 08:47:45 ös #8 Son düzenlenme: Temmuz 05, 2018, 11:49:58 ös 1deliye2rapor
BQ sıfır taktım. Bios denedim birkac tane sorun devam etti. IO'dan gelen SDA SCL bacaklarında 3.3v var. Batarya doldurma isiği yanmıyor.

1deliye2rapor

Biosları Ruslardan denedim. onboard varsa elinizde paylasabilir misiniz acaba ?

aegeanxtr

Ustam google dell bios extract yazıp videodaki gibi yaparsan orjinal biosu indirip yazarsın aklında kalmaz. Videoda yazmıyor ama dosya isminin sonuna .exe eklemeyi unutma diğer türlü olmuyor.

CRM

DC Jack deyistir dene.
acok sinyalinde 3.23.3vv arasi voltaj oluyor,
o sinyal gidiyor ioya. fakat burada bir onemli nokta oradaki voltaj destekli bir voltaj yani acok sinyalina PR4034 direnci bagli. direcin diger kisminda 3D3V_AUX_S5 (stanby pwm.den cikan vreg3 3.3v voltaji)
PR4034 diger bacagini olc orda 3.3v varmi.
PWR_CHG_ACOK sinyalinede bak
DIACOM Computer Service (by CRM)
Job: Senior Technician
YouTube Channel: CRM
Contact me: You are not allowed to view links. Register or Login
Web site: You are not allowed to view links. Register or Login
Forum: You are not allowed to view links. Register or Login

erzurumnotebook

Bios ekranından şarj aletinin durumunu gösteren sayfanın resmini atarsanız daha kolay yardımcı oluruz.

1deliye2rapor

DC Jack deyistir dene.
acok sinyalinde 3.23.3vv arasi voltaj oluyor,
o sinyal gidiyor ioya. fakat burada bir onemli nokta oradaki voltaj destekli bir voltaj yani acok sinyalina PR4034 direnci bagli. direcin diger kisminda 3D3V_AUX_S5 (stanby pwm.den cikan vreg3 3.3v voltaji)
PR4034 diger bacagini olc orda 3.3v varmi.
PWR_CHG_ACOK sinyalinede bak

You are not allowed to view links. Register or Login , Vusal ustam , Direncin , chip tarafındaki bacaginda 3.3v var ustam. diğer bacagında 0,001v mevcut. PWR_CHG_ACOK sinyalı PQ4002 komponentinin 2. bacaginda 3.3v var.

HexfeT

Temmuz 07, 2018, 03:01:35 öö #14 Son düzenlenme: Temmuz 07, 2018, 03:10:39 öö HexfeT
Dc jak sorunlu olup iğne uç düzgün temas etmiyor olabilir. Dell adaptörlerde üç bacaklı transistör kılıfında çip var. "One wire" protokolü ile io ile haberleşir. İletişim kuramazsa şarj etmez. Bir arkadaş epey uğraştıktan sonra dc jak değişerek çözmüştü.
DC-in fetlerinde sorun varsa da şarj etmez.
Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.
e-mail: You are not allowed to view links. Register or Login