Mart 29, 2024, 03:50:20 öö

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

1500-2000 TL Arasında Osiloskop Önerisi Olan Var Mıdır ?

Başlatan 1deliye2rapor, Ekim 18, 2019, 06:32:06 ös

« önceki - sonraki »

1deliye2rapor

1500-2000 TL Arasında Osiloskop Önerisi Olan, kullanıp memnun kalan bir ustamız var mıdır ? Kriter 2 kanal 50MHZ yukarı olsun aşağı olmasın. En kötü ihtimal Uni-t alacağım tavsiyelerinizi bekliyorum Teşekkürler.
~ Bilgi Bilişim Sistemleri / RİZE

cevat

Ustam öncelikle rigol al diyeceğim.
Ancak bütçeniz Unit e göre....
Türkiye 'den alacaksanız Unit UTD2052 CL
You are not allowed to view links. Register or Login modeline
 bakabilirsiniz. You are not allowed to view links. Register or Login unit 'in distribütör 'lüğünü yapıyor. Görüşün isterseniz.

Bende de aynı model var. Memnunum.
Akıl büyük bir nimet, sağlık büyük bir servettir.

HexfeT

Skop alacakları ikiye ayırıyorum.

1A: Serviste dursun, aleme şekil olsun diyenler.

1B: Arada sırada video çekip "aykadaşlay bakın bıdı bıdı bacaaandaki hede hödö sinyalimiz ehe" diye ekranda  oynaşan bir şeyler gösterip, sonra "usta bu nedir?" diye soranlara "bunlar reklam amaçlı, hadi size eğitim seti satayım" diye cevap veren şovmenler. Halbu ki skop kullanmaktan kendinin anladığı zaten iki basit şey. 1. Bios bacağına değdirip vıcır vıcır bir şeyler görmeyi beklemek. 2. Kapasitör bacağına değdirip ac bileşen var mı bakmak ki; o da yanlış yapılıyor zaten.

1C: Konuya çok derin girmeyeceğim. Temel düzeyde bir şeylere bakmaktan öteye gitmem diyenler.

Fikir bunlardan biriyse ne aldığınızın çok fazla önemi yok.

Gelelim ikinci gruba...

Skop kullanmayı ve elektroniği hakikaten daha derinlemesine öğrenmekte kararlıyım diyorsan Rigol 1054Z den aşağısına bakma. Çünkü neyin ne olduğunu çözmeye başladıkça pişman olursun, benden söylemesi. Uni-t kesinlikle 1800TL para verilecek bir alet değil. Maddi imkanlar zorluyorsa kesinlikle 6 ay 1 yıl neyse bekle, üzerine koyup yine doğru düzgün bir şey alın derim. 1054Z kullanıyorum, memnunum. Bu aralar bir çılgınlık yapıp MSO5000 serisine geçebilirim.

Sırf şu ikisinin ne olduğunu çözmek dahi aradaki farkı anlama yeter.
Memory depth: (Rigol up to 24 Mpts) (Uni-T 25kpts)
Waveform capture rate: (Rigol Up to 30,000 wfms/s) (Uni-T 2000wfms/s)
Ekran bonus olsun: (Rigol  7" 800x480) (Uni-T 7" 400×240)

Yalnız kendini geliştirebilmek için tamirat dışında bir şeylerle uğraşmak, basitten başlayıp kendin bir şeyler yapmaya uğraşmak ve yabancı kaynakları takip edebilmek önemli. Yoksa insan olduğu yerde sayıyor. Zamanında elime geçeni olduğu gibi malzemeye yatırıp bir şeyler yapmaya çalışarak öğrendiklerim sayesinde şu an kimseye eyvallahım olmadan iyi kötü karnım doyuyor.
Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.
e-mail: You are not allowed to view links. Register or Login

Özkan Öz

Erhan ustamın tavsiyesine uyarak Rigol DS1054Z aldım, lise yıllarında analog skop kullanardanım, bu cihazın tabiki analoglardan çok çok karmaşık bir yapısı ve kullanım şekli olduğunu bilerek aldım fakat internet ve yabancı kaynaklara bak bak nereye kadar. Birinin zaman zaman sorulara cevap vermesi yada bir şeyler öğretip yürütmesi gerekebiliyor. 1054 ve bunun buna benzer digital skop ları çözmek oldukça çok zaman ve sabır gerektiriyor. Hazır konusu açılmışken skop u aktif kullanan arkadaşlar çeşitli arıza bulma yöntemlerinin skop ile nasıl yapılacağını, skop un volt-div vs. ayarlarının hangi kademede olması gerektiğini falan gibi bilgiler paylaşsa çok çok işimize yarayacak diye düşünüyorum. 2010 yılında Erhan ustamın bahsettiği 1A grubundan  olanlardan olmak için ve ISO almak için aldığım bir skop u masada süs olarak duruyor diye satmıştım. 7-8 ay önce 1054 aldım 2. gruba terfi edebilmek için. ilk zamanlar çok araştırdım, çok video vs izledim ama dediğim gibi bir şekilde birinin elinden tutması gerekiyor. (kendi adıma)

1deliye2rapor

Ekim 19, 2019, 11:35:02 öö #4 Son düzenlenme: Ekim 19, 2019, 01:53:45 ös 1deliye2rapor
You are not allowed to view links. Register or LoginYalnız kendini geliştirebilmek için tamirat dışında bir şeylerle uğraşmak, basitten başlayıp kendin bir şeyler yapmaya uğraşmak ve yabancı kaynakları takip edebilmek önemli. Yoksa insan olduğu yerde sayıyor. Zamanında elime geçeni olduğu gibi malzemeye yatırıp bir şeyler yapmaya çalışarak öğrendiklerim sayesinde şu an kimseye eyvallahım olmadan iyi kötü karnım doyuyor.

Ustam şahsim icin söylüyorum, amacım "aaa osiloskobum var surasi soyle burasi boyle " diye değil az çok birşeyler yapmaya calısıyorum kendi çapımda mesela 7 ay öncesine kadar BGA makinem yoktu başka ustalara iş yaptırıyordum bir şekilde almak nasip oldu şuan kendim yapiyorum ve ilk günden çok çok daha ilerideyim öğrendim öğreneceğim osiloskop'a aman aman bir ihtiyacim yok aslında sadece onu da öğrenip arıza tespitlerinde kendime kolaylık sağlarım veya ileride lazım olur o süre zarfında öğrenirim diye. Dediğine katılıyorum ustam almak için almaktansa biraz daha bütceyi aşıp ilerleyen zamanlarda mağdur etmeyecek yetecek birşey almalıyım. Çok teşekkür ederim.

Bu arada You are not allowed to view links. Register or Login Erhan ustam üst modele gecerseniz sizde varolan ürüne talibim :)

mrtkts

Yıllar evvel fabrikada kullanıyordum ve sadece belli başlı referans noktalarından öteye gidemiyorduk. Hexfet'in dediği 1C grubu diyebiliriz aslında. Şimdi yeniden düzgün ekipmanlarla kendimi geliştirmeye çalışacağım. Aslında bu noktadayken skop alma mantıklı mı değil mi ondan da emin değilim fakat nasıl başlarsa öyle gider derler ya bu yüzden elimin altında olsun istiyorum. Şu an hayatımı idame ettirdiğim ekstra bir işim olduğu için bu tip ekipmanlara parayı biraz daha rahat ayırabiliyorum.

Açıkçası ben notebook vb. tamir tezgahında en az 100mhz'lik bir skop olması gerekir sanıyordum.

You are not allowed to view links. Register or Login , Siz ürünü Kartal otomasyon'dan mı aldınız

1deliye2rapor

En uygun alabileceğiniz yer Rigol Türkiye Distribitörü You are not allowed to view links. Register or Login arayip güncel fiyat alabilirsiniz.

sedat555

2 kanal 100mhz satmayı düşünüyorum ilgilenirseniz... çok temiz pırıl pırıl kutusu olsa sıfır gibi