Nisan 20, 2024, 05:56:02 ös

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

LA-A992P Sıvı teması kısa devre??

Başlatan skassas, Kasım 01, 2019, 01:16:42 ös

« önceki - sonraki »

skassas

Ustalar kolay gelsin. ZS050 LA-A992P anakart var elimde. Sıvı teması sonucu susmuş. 3v hattında kısa devre var. Aslında var mı yok mu orası biraz garip. İşin içinden çıkamadım. 3v - 5v entegresi fazla ısınıyordu söktüm. Mosfetler arızalıydı değiştirdim. Bu halde 3v hattındaki bobin şase ile kısa devre değilde 5-6 ohm fazla değer gösteriyor. Entegreyi takınca yine yanıyor. 3v hattından 1v veriyorum 0.8A akım çekiyor. Ama kısa devreye düşmüyor. 1.7 volta yaklaşınca bir anda kısa devreye düşüyor. İşlemci vga kısmı ısınmaya başlıyor. La-A994P modeline ait bir şema bulabildim sadece. Onda da farklılıklar var. Elinde şema olan paylaşabilir mi? Ayrıca yaşanan sorunla ilgili bir mantıkta yürütemedim. Nereye bakmalıyım?

Şimdiden teşekkürler;

akdenizmustafa

You are not allowed to view links. Register or Login

mustafaozdall

ustam 1 haftadır la-9104p dell anakartla uğraşıyorum aynı sorunu yaşıyordum 51123 patlamıştı ve 3 volt hattındaki mosfet değiştim yine ısınıyor mosfet yine patlıyordu . biraz dikkatli ölçüm yapınca 1.8 v hattında kısa devre vardı. yani 3.3v hattında değilde onun gittiği entegrelerden birinde vardır. istersen 3v değilde dediğin hatta biraz yoğunlaş ustam 1.05 veya 1.8v

skassas

Kasım 01, 2019, 03:47:16 ös #3 Son düzenlenme: Kasım 01, 2019, 03:51:30 ös skassas
Ustam kısa devrenin 3v hattından sonra olabileceği aklıma geldi. Ama şema olmayınca bir şey çıkaramadım ortaya. Bakıp ta bu budur diyecek kadar ustalaşmadım daha :)   

Edit: akdenizmustafa ustam paylaşmış şemayı. İnşallah bir şeyler çıkar. Klavyene sağlık ustam.

You are not allowed to view links. Register or LoginYou are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Loginustam 1 haftadır la-9104p dell anakartla uğraşıyorum aynı sorunu yaşıyordum 51123 patlamıştı ve 3 volt hattındaki mosfet değiştim yine ısınıyor mosfet yine patlıyordu . biraz dikkatli ölçüm yapınca 1.8 v hattında kısa devre vardı. yani 3.3v hattında değilde onun gittiği entegrelerden birinde vardır. istersen 3v değilde dediğin hatta biraz yoğunlaş ustam 1.05 veya 1.8v

Ucakbileti

Şemanıza bakıyorum da cihaz umamı dsc mi..birde sıvı teması neresindeydi.
Emek Olmadan, Yemek Olmaz...!

skassas

Sıvı her yerde ustam. Klavye üzerine kahve dökülmüş. Anakartın alt kısmına ve üstünde de bazı kısımlarına akmış. PLH2, RC171, RC176, RC179, RC181 buralarda kısa devre var. Harici ekran kartını besleyen bobinlerde kısadevre yok. IO bozuk olabilir mi? Nasıl ölçeriz io'yu?

You are not allowed to view links. Register or LoginŞemanıza bakıyorum da cihaz umamı dsc mi..birde sıvı teması neresindeydi.

1deliye2rapor

Makine start almadığı için starttan önce IO'da aktif olan Ac-in voltajı ve LID-SW voltajına bakmalısın 3.3v Olması gerek . Bu voltajlar yerindeyse IO müdahale etmene gerek yok. Kolay gelsin.
~ Bilgi Bilişim Sistemleri / RİZE

Ucakbileti

Usta verdiğin bilgiye bakılırsa 1.05 vs çipin puh1 sorunlu olabilir ilk ona bak sy8206 sayfa 49.

skassas

Oradaki bobini ölçtükten sonra yerinden söküp iki bacağında kısa devre kontrolü yapmıştım ustam. Entegre tarafı yüksek omaj gösterirken PJH1 kısmı kısadevreydi. Yani entegrede sorun yok. İşlemci gitmiş olabilir diye düşündüm. Kafamı kurcalayan 3volt hattına 1 volt verdiğimde kısa devre olmaması. Sanırım 2 volta çıkınca 1.05 regüle entegresi devreye giriyor buda kısa devreye sebep veriyor.  Şuan başka işle uğraşıyorum. Şemayı bulduk ya bakacağım bir ara. Gelişmeleri yazarım tekrardan. 

Teşekkürler tekrardan

You are not allowed to view links. Register or LoginUsta verdiğin bilgiye bakılırsa 1.05 vs çipin puh1 sorunlu olabilir ilk ona bak sy8206 sayfa 49.

Ucakbileti

You are not allowed to view links. Register or LoginOradaki bobini ölçtükten sonra yerinden söküp iki bacağında kısa devre kontrolü yapmıştım ustam. Entegre tarafı yüksek omaj gösterirken PJH1 kısmı kısadevreydi. Yani entegrede sorun yok. İşlemci gitmiş olabilir diye düşündüm. Kafamı kurcalayan 3volt hattına 1 volt verdiğimde kısa devre olmaması. Sanırım 2 volta çıkınca 1.05 regüle entegresi devreye giriyor buda kısa devreye sebep veriyor.  Şuan başka işle uğraşıyorum. Şemayı bulduk ya bakacağım bir ara. Gelişmeleri yazarım tekrardan. 

Teşekkürler tekrardan

You are not allowed to view links. Register or LoginUsta verdiğin bilgiye bakılırsa 1.05 vs çipin puh1 sorunlu olabilir ilk ona bak sy8206 sayfa 49.
Aynen 1.05 vs çipi çalışma voltajına yaklaşınca voltajları açıyor kısa ondan sonra demekki.oda pch a doğru gider artık. kolay gelsin.

Crmci

Ram slotun orda fg-fc mi nedir entegre var hatırlayamadım tam,onun sürdüğü iki fet var taş bobin uzerinden ram voltajını veren kontrol edebilir misin?