Mart 29, 2024, 04:45:16 öö

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

Asus k55 vd/vm Hall effect bilgi

Başlatan sector77, Mayıs 12, 2018, 02:52:56 ös

« önceki - sonraki »

sector77

Merhaba arkadaşlar anlatacağım sorun önceden bulunmuşmu bilmiyorum yinede yazıyorum bilmeyen arkadaşlarımız olabilir. Geçen elime 2 adet Asus k55 vm ve vd serisi cihazdan geldi herşeyi tamam ama bir türlü tetik almıyordu bazen alıyordu görüntü geliyordu gidiyordu sonra yine almıyordu uzun uğraşlar ve şema takibinden sonra arızanın nereden çıktığını buldum tetik butonun üstündeki Hall effect sensör (magnetic field sensor) normalde bir bacağında gnd diğerinde 3.3v ve out bacağında 3.3v olması lazım ekran kapağındaki mıknatıs üzerine geldiğinde yani ekran kapağını kapattığımızda out bacağındaki 3.3v kesilmesi gerekiyor bendeki cihazın ikisinde de out bacağında ekran kapağı açık olduğu halde bile 3.3v yoktu şönt yani atlama yaptım ve tetik alıp görüntüyü verdi bu cihazlarda böyle bir kronik sorun olma olasılığı olabilir sonra sensörü değiştirdim arızayı gidedim bilginiz olsun diye yazıyorum paylaşmak güzeldir sağlıcakla kalın.
Sensör datasheet
You are not allowed to view links. Register or Login
Computer Repair Center
CRC

MRTmrt

doğrudur bu sorunla 1 gün komple uğraşmıştım   :)

1deliye2rapor

Anakarttan ayrı power butonlu cihazlarda genellikle power buton tarafında oluyor Hall Effect sensor o yüzden makineyi topladınız herşey yerli yerinde çalışıyor power butonu ölçtüğünüzde 3.3 voltaj geliyor ama start yoksa power buton flex takmadan anakart üzerinden power buton sinyali ile gnd kısa devre yaptırıp test etmelisiniz. Bu da sonuca ulaşmak için zamanı kısaltacaktır. Hall Effect Sensor anakart üzerinde ise şayet kartın şemasına bakıp Hall Effect Sensor'den gelen EC_LID_SW sinyalinin IO'daki bacak karşılığını bulup 3.3voltaj var mı yok mu bakmalısınız.. Eğer yoksa Hall sensor arızalıdır. 
~ Bilgi Bilişim Sistemleri / RİZE

Crmci

Sector77 ustam rica etsem anakart şemasını paylaşman mümkün müdür? Farklı bir sorun var bendekinde.