Mart 29, 2024, 01:17:05 öö

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

Lenovo Kartlardaki Siyah Yapışkanın Temizliği Hakkında (Bilgi Edinmek Amaçlı)

Başlatan 1deliye2rapor, Ekim 21, 2021, 02:10:32 ös

« önceki - sonraki »

1deliye2rapor

Öncelikler tüm ustalara hayırlı bol rızıklar diliyorum.

Konu, Lenovo kartlarda chip sabitlemek için kullanılan siyah yapışkan madde.

Bir çok konu veya ileti var bu konu hakkında , ben şahsen cipe zarar vermeden hiç sökemedim bu yüzden soğukluk geldi bana . Matkap ile kazıtıp temizlediğim oldu fakat tek parça halinde pinlere zarar vermeden sökemdim. Bu yüzden biraz uzak durdum bu kartlardan ve işlemci değişiminden. Şimdi yavaştan girmek istiyorum .

Onlarca ustamız var bu tip işlerle de uğraşan tavsiyelerinizi paylaşırsanız şahsım adına çok mutlu olacağım, bazı likitler var o siyah maddeyi cözdüğünü iddia eden aslı astarı var mı ? Varsa nedir nereden temin edebiliriz.Cipe zarar vermeden söken arkadaşlar nasıl söküyorsunuz, zararsız nasıl söküldüğüyle alakalı bilgisi olan ustalarımızdan ricamdır paylaşırlarsa çok sevinirim.

Şimdiden herkese çok teşekkür eder, hayırlı işler dilerim.
~ Bilgi Bilişim Sistemleri / RİZE

farukx

Ustam bahsettiginiz sıvı var.Bir iki defa kullandık.Ama çok şiddetli bir kokusu vardı.Sağlıgımıza zarar verir diye kullanmadık.Ben anakartı makinaya koyduktan sonra 165 derecede ve sonrasında 195li derecelerdeiki defa köşelerden flax sürüyorum.Sonrasında cip sökme derecesine yüzdeyüz emin olduktan sonra çipin sol ve sağ orta kısmından hafif haraketle kürek ile kastırıyorum.Sorun olmuyor.Anakartta boş yerler bazen kopuyor.Yani flax ara ara eklemek faydalı.

smlkc

Siyah silikon olan kısımlara bol flux ver normalden 5-10 derece yuksek ısı ile çok düzgün şekilde çıkarırsın

Crmci

You are not allowed to view links. Register or LoginSiyah silikon olan kısımlara bol flux ver normalden 5-10 derece yuksek ısı ile çok düzgün şekilde çıkarırsın
Bu kartlar genelde ince nazik 5-10 derece verince kabarma ve chipte patlama olmuyor mu? Ayrıca ince kartlar yukarı doğru yamuluyor,geri takarken oraya buraya agırlık koymazsan mümkün değil %95 şişiyor yada %3-5 çöküyor kart.

Onur Ahmet Çetin

Ben cep telefonu ve tablet ekranı ayırmada kullanılan çelik tel ile çözdüm bu işi arkadaşlar. Kartı makinaya yerleştirmeden önce teli çipin 2 köşesinden geçirip, elle tutulacak uzunlukta ayarlıyorum. Sonra lehimler erimeye başladığında teli ileri geri çekerek resmen hem silikonu, hem de lehimleri kesiyorum. Sonra cımbızla tutup almak kalıyor geriye 😊

smlkc

You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or LoginSiyah silikon olan kısımlara bol flux ver normalden 5-10 derece yuksek ısı ile çok düzgün şekilde çıkarırsın
Bu kartlar genelde ince nazik 5-10 derece verince kabarma ve chipte patlama olmuyor mu? Ayrıca ince kartlar yukarı doğru yamuluyor,geri takarken oraya buraya agırlık koymazsan mümkün değil %95 şişiyor yada %3-5 çöküyor kart.

BGA makinen sıcaklık seviyesini canlı tutarken anlık ısıyı yüksek veriyorsa kabarır aksi takdirde sorun olmaz