Mayıs 21, 2024, 09:49:47 öö

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

30pin backlight

Başlatan skassas, Aralık 01, 2023, 09:27:36 ös

« önceki - sonraki »

skassas

Aralık 01, 2023, 09:27:36 ös Son düzenlenme: Aralık 01, 2023, 10:51:42 ös skassas
Ustalar mrb;

30pin led panelde arka plan ledlerinin sürekli yanmasını nasıl sağlarım?
Hangi pine kaç volt vermem gerekli ki panel ışıklarını açsın.

Örn: LED_EN 3.3v verdim işe yaramadı.

Fikri olan var mı?

sector77

Aralık 02, 2023, 12:33:23 öö #1 Son düzenlenme: Aralık 02, 2023, 12:42:28 öö sector77
LED_EN ve LED_ PWM pinlerine 3v verirseniz devamlı açık kalır. Ama önce şema dan pinlerin açıklamalarına bakın bazı paneller sinyaller ile ekranın kendi üzerinden ayarlıyor.
Computer Repair Center
CRC

skassas

Teşekkürler ustam sorun çözüldü.

Benimde katkım olsun;

LED_PWM'e de 3v vermek gerekliymiş.
Bu arada bendeki şemada LED_PWM->INVTPWM LED_EN->DISPOFF# ile temsil ediliyor.
Ek bilgi olsun EDP_HPD Panelden geri dönüş pini. Bu sayede panelin anakarta bağlı olduğunu tespit ediliyor.
3.3v luk LCDVDD den LED_PWM ve LED_EN için yol çektiğimde panel ışıkları sürekli yandı.   

Neden böyle bir şey yaptım derseniz. Laptobu hdmi dan bağlarken bir anda görüntü kesmiş. Paneli çıkarınca VGAdan görüntü geldiğini fark ettim. Yani cihaz aslında çalışıyordu. Dikkatli inceleyince panelde görüntü olduğunu arka ışıkların yanmadığını anladım. Şemadan INVTPWM, DISPOFF pinlerini geriye doğru takip ettim. Bir kaç farklı noktadan 0 ohmluk dirençlerden geçerek buraya geliyorlardı. Muhtemelen bu 0 ohmlardan biri veya bir kaçı patladı. Çoğu malzemenin board üzerinde isimlendirmesi yoktu. Bu yüzden hangileri tespit edemedim. Arka ışıkları açarsak en azından sahibi kullanmaya devam eder düşüncesiyle böyle bir yönteme başvurdum.

Bilgisi ve yardımlarından dolayı Sector77 ustama tekrar teşekkür ederim.

You are not allowed to view links. Register or LoginLED_EN ve LED_ PWM pinlerine 3v verirseniz devamlı açık kalır. Ama önce şema dan pinlerin açıklamalarına bakın bazı paneller sinyaller ile ekranın kendi üzerinden ayarlıyor.