Mayıs 17, 2024, 09:35:44 ös

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

HP 15-N012ST Da0u82mb6d0 TETİK YOK SORUNU

Başlatan egteam, Şubat 08, 2019, 01:54:52 öö

« önceki - sonraki »

silenthate

Ustalar bu kartın aynısından geldi şimdi.
Cihaz restart yapıyor.
Şarj aleti id yanmıyor.
Kısa devre ve voltaj kontrolü yaptım hepsi tam

Voltaj da 0.02 çekiyor start da 0.15 yapıyor kapatıyor anlık olarak.
Şemadan kontrol ettim birşey çıkmadı.
USB kısa devre kontrolü yaptım normal hm ve işlemci ohm kabul edilebilir

İo ve bios yazdım sorun aynı devam ediyor
3 farkli şarj cihazı ile denedim id lamba yanmıyor

Tavsiyelerinizi bekliyorum

1deliye2rapor

Adaptör id, IO entegresinden referans alır. IO`nuzun sağlamlığından öncelikle emin olmalısınız.
~ Bilgi Bilişim Sistemleri / RİZE

silenthate

Evet haklısınız io değişim gerekecek...

silenthate

io 64. bacak AD-TYPE voltajı 0.60 olarak çıkıyor.
ve batarya ile start da aynı sorunu yapıyor

1deliye2rapor

Adaptör takılı, start vermeden AC-IN ve LID-SW Voltajlarını ölçün 3.3V olması gerek.

silenthate

1deliye2rapor

Anlık start verdiğini söylediniz start aldığı esnada, EC_RMRST# , ON-OFF BUTON , SLP_3SLP_SS 3.3Volt olması gerekiyor.

powerrotti

Mart 04, 2019, 05:38:29 ös #22 Son düzenlenme: Mart 04, 2019, 05:43:28 ös powerrotti
Aynı arıza banada gelmiştine ilginçtir  haswell işlemci soğuk lehim çıkmıştı reball yapınca düzeldi sizdekide aynı olabilir ustsm birde şu var io nun ac in ayağına 19v tan 100kohm bir dirençle köprü yapın ışığın yanması gerek yanmıyorsa ıo da sorun vardır

silenthate

Ustalar cihazı forumdan bir ustaya yonlenndirdim...
Teşekkürler tavsiyeleriniz için...

HexfeT

Cihaz bana geldi. Sonucu paylaşmak istedim.

Öncelikle DC jak üzerindeki ledlerin neden yanmadığı şemadan yola çıkılarak araştırıldı. PU6 dan çıkması gereken 12VALW voltajının olmadığı tespit edildi. Bu voltaj tetik halinde anakart üzerindeki regülatörlerin ürettiği voltajların çeşitli kısımlara iletilmesini için anahtar olarak çalışan mosfetlerin gate'lerini sürebilmek için kullanılır. Yokluğu halinde regülatörler çalışıyor, fakat üretilen voltajlar gerekli noktalara iletilemediği için süreç ilerlemiyor ve sistem kapanıyor. DC jak üzerindeki ledlerin yanmama sebebi de bu voltajın olmayışı. Çünkü ledleri yakan mosfetler de bu voltaj ile sürülüyor.

Öncelikle PR118'in (22 Ohm) yanmış olduğu tespit edildi ve değiştirildi fakat dc takılınca tekrar yandı. Bunun üzerine PC144 (100nF) kapasitörünün kısa devre olduğu tespit edildi. Sorunun başlangıcı zaten bu kapasitörün kısa devreye düşmesi olmuş. PC144, PR118, PU6 değiştirildi ve sistem çalışır hale geldi. Geç açtığı için ayrıca CleanME bios yazıldı.

Yalnız şunu belirtmek lazım; aynı semptomları gösteren her cihazda arıza aynen bu olacak diye bir şey yok. Bu cihazın reçetesi bu idi. Bu yüzden ezber ya da başkasının tecrübesi arıza çok kronik olmadıkça bir işe yaramıyor.

You are not allowed to view links. Register or Login You are not allowed to view links. Register or Login
Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.
e-mail: You are not allowed to view links. Register or Login

silenthate

Yardımlarınız için teşekkürler Erhan usta...

zigana

Selamlar bana bugun bir tane geldi start alıyor fan 2-5sn arası dönüyor.kapatıyor.sanki hm si arızalı gibi.ancak kısa devre durumu gözükmüyor.bakalım ne cıkacak