Mayıs 18, 2024, 01:57:18 öö

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

Yerinden çıkan vida yuvası hakkında (N552VW)

Başlatan bygamer, Ekim 17, 2023, 09:23:59 ös

« önceki - sonraki »

bygamer

Selamlar ustalarım Asus cihazımda görseldeki GPU çevresindeki bakır soğutucuyu tutan vidalar yerinden çıktı yani altındaki yapıştırıcı sanırım etkisini yitirdi. Kırmızı ile gösterdiğim şekilde hızlı yapıştırıcı ile tutturdum. Diğer yuvayı da önceden tutturmuştum. Maşallah bir problem yaşamadım ama sorun olabileceğini duydum kısa devreye falan sebep olabilirmiş.

Fikirleriniz nelerdir ısıtıp sökmeyi denim mi yoksa kalsın mı su anlık bir sorun yok yani şükür ki.

Eğer sökmem gerekirse nasıl sökmeliyim ve yuvayı yerine nasıl sabitlemem gerekiyor lehimle tutuyor dediler de nasıl yapılması gerekiyor. Vida yuvası lehim tutar mı bilmiyorum. Kırık değil sadece anakarta bağlı tarafı yapıştırıcı mı neyse artık özelliği kaybetmiş sanırım. Fikirlerinizi beklemekteyim....

You are not allowed to view links. Register or Login
Sınıf Öğretmenliği mezunu aynı zamanda bilgisayar, cep telefonu ve diğer elektronik kart tamiri yapmaktayım. Hala öğrenmeye açım.

Veriform

Vidaların karşılığına denk gelen soğutucuyu tutan parçalar anakart üzerine lehim ile takılıyor anakart üzerine hiç bir şekilde bu tür yapıştırıcılar kullanılmaz cihaz ısındığında tekrar atacaktır dikkatli bir şekilde yakınlarındaki kompenandlara zarar vermeden parçaları önden ve arkadan lehimle lehimi olması gereken miktarda kullan kolay gelsin.

bygamer

Ekim 17, 2023, 11:31:39 ös #2 Son düzenlenme: Ekim 17, 2023, 11:38:50 ös bygamer
You are not allowed to view links. Register or LoginVidaların karşılığına denk gelen soğutucuyu tutan parçalar anakart üzerine lehim ile takılıyor anakart üzerine hiç bir şekilde bu tür yapıştırıcılar kullanılmaz cihaz ısındığında tekrar atacaktır dikkatli bir şekilde yakınlarındaki kompenandlara zarar vermeden parçaları önden ve arkadan lehimle lehimi olması gereken miktarda kullan kolay gelsin.

ustam sökmem zarar verir ama 6 aydan uzun bir süre aşırı yüke ve ısınmaya uzun süre maruz bıraktım oyun vs maşallah bir problem çıkmadı sökmem zarar verebilir sanırım. Ama bu yuva lehim tutar mı bilmiyorum veya altında lehim tutacak bakır zemin var mı bilmiyorum ondan olur mu yapılabilir mi tereddütlüyüm. Zaten kendisi fabrikasyon lehimsiz yani sökünce yapıştırıcı benzeri bir şey çıktı ki resimde görüldüğü üzre yuva oturtunca dışı yeşil boyalı ya kazımam lazım ya da bilmiyorum nasıl olacak ama şu an yapıştırıcıyı sökmem sorun yaratır.

Yapılmış bir örnek var mı elinizde video vs. bir de rica etsem teşekkürler
Sınıf Öğretmenliği mezunu aynı zamanda bilgisayar, cep telefonu ve diğer elektronik kart tamiri yapmaktayım. Hala öğrenmeye açım.

smlkc

You are not allowed to view links. Register or LoginSelamlar ustalarım Asus cihazımda görseldeki GPU çevresindeki bakır soğutucuyu tutan vidalar yerinden çıktı yani altındaki yapıştırıcı sanırım etkisini yitirdi. Kırmızı ile gösterdiğim şekilde hızlı yapıştırıcı ile tutturdum. Diğer yuvayı da önceden tutturmuştum. Maşallah bir problem yaşamadım ama sorun olabileceğini duydum kısa devreye falan sebep olabilirmiş.

Fikirleriniz nelerdir ısıtıp sökmeyi denim mi yoksa kalsın mı su anlık bir sorun yok yani şükür ki.

Eğer sökmem gerekirse nasıl sökmeliyim ve yuvayı yerine nasıl sabitlemem gerekiyor lehimle tutuyor dediler de nasıl yapılması gerekiyor. Vida yuvası lehim tutar mı bilmiyorum. Kırık değil sadece anakarta bağlı tarafı yapıştırıcı mı neyse artık özelliği kaybetmiş sanırım. Fikirlerinizi beklemekteyim....

Açık açık konuşmak gerekirse kopan vida yuvası oraya lehimlenip tutturulduğu bariz bir şekilde belli iken hangi akla hizmet hızlı yapıştırıcı ile yapıştırıp lehim tutarmı diye sorduğunuzu çok merak ediyorum. Hızlı yapıştıcı ile yapıştırılacak olsaydı neden üretici firma bunu hızlı yapıştırıcı ile yapıştırmadı da onu oraya lehimledi bunu kendinize bir soru olarak yöneltip bir cevap arar mısınız ?

bygamer

Ekim 21, 2023, 12:17:36 ös #4 Son düzenlenme: Ekim 21, 2023, 12:28:47 ös bygamer
You are not allowed to view links. Register or LoginSelamlar ustalarım Asus cihazımda görseldeki GPU çevresindeki bakır soğutucuyu tutan vidalar yerinden çıktı yani altındaki yapıştırıcı sanırım etkisini yitirdi. Kırmızı ile gösterdiğim şekilde hızlı yapıştırıcı ile tutturdum. Diğer yuvayı da önceden tutturmuştum. Maşallah bir problem yaşamadım ama sorun olabileceğini duydum kısa devreye falan sebep olabilirmiş.

Açık açık konuşmak gerekirse kopan vida yuvası oraya lehimlenip tutturulduğu bariz bir şekilde belli iken hangi akla hizmet hızlı yapıştırıcı ile yapıştırıp lehim tutarmı diye sorduğunuzu çok merak ediyorum. Hızlı yapıştıcı ile yapıştırılacak olsaydı neden üretici firma bunu hızlı yapıştırıcı ile yapıştırmadı da onu oraya lehimledi bunu kendinize bir soru olarak yöneltip bir cevap arar mısınız ?

Cevap sert de olsa teşekkür ederim bilmemek böyle bir durum malesef ve kasap olmamak için öğrenmeye çalışmaktayım ki zaten cihaz kendi cihazım onu da belirtim başkasının cihazından böyle bir girişim de olmadı hatam olacaksa da kendi makinemde yaparım. Birçok gereksiz konu açtığımın farkındayım burada sanırım açmamam gerekiyor bunu daha iyi anladım şu an. Size belli olabilir ama bana belli gelmedi yani fark edemedim hem bu konuda tecrübem yok hem de bilgi eksikliğim mevcut ve buraya danıştım. Geç oldu ama en azından başka bir sorun olursa doğrusunu yaparım diye. Lehimle yapıldığını izlediğim videolarda da denk de gelmedim. Ama eminim yuva altında lehim görmedim değişik bir madde vardı yine de fikrinizi paylaştığınız için sağolun.