Mart 29, 2024, 09:24:15 ös

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

Biosa girme sorunu geldimi sizlerede

Başlatan Ucakbileti, Mayıs 15, 2019, 08:00:55 ös

« önceki - sonraki »

Ucakbileti

Mayıs 15, 2019, 08:00:55 ös Son düzenlenme: Mayıs 15, 2019, 08:09:53 ös Ucakbileti
Son iki gündür gelen makineler win 10 update aldıktan sonra anormal yavaşlama boot edememe sorunuyla geliyor.
Ancak asıl sıkıntı şu ki gelen makinelerde hiç bir şekilde biosa girmeye izin vermiyor F2 algılanıyor biosa girecek gibi yapıp tekrar diske dönüyor. F12 algılıyor ama multiboot menüsü gelmeden hdd ye geçiyor. format atamıyorsunuz. win10 da yeniden başlat üzerinden shiftle gelen menüde normalde Uefi Bellenim girişi yani açılışta  biosa gir modu yok. Lenovodaki bios butonu bile girmiyor.
sizlerede geliyormu son 2 gündür böyle makineler.
Emek Olmadan, Yemek Olmaz...!

Sametbey67

Usta   shift tuşu ile beraber power butona basarak açarsanız recovery moda girer . Buradaki seçenekler den faydalanabilirsiniz
You are not allowed to view links. Register or Login

Ucakbileti

Mayıs 15, 2019, 09:16:22 ös #2 Son düzenlenme: Mayıs 15, 2019, 09:24:00 ös Ucakbileti
Win10 recover moddan bahsediyorsak ordanda sonuç alamıyorum flastan baslat yapıyorsunuz direk bakmadan geçiyor. lenovo bios butonu normalde sorar biosamı gircen recoverymi yapcan diye o bile yokkk.. :)
Onay alıp bios yazıcam müşteriden bakalım nolcak :)

Crmci

Ustam bu yeni bir olay mı diye soruyorsan degil çoğu makinada böyle oluyor ya bios yazıyoruz yada hdyi yedekleyip sıfır disk gibi yok edip flash CD ne denk gelirse deniyoruz bazen cmos pille çözülüyor vesselam:)tek derdin bu olsun.

Ucakbileti

Ustam sorun şu ki hdd takmıyorum usb format diski ve cd room da format diski var normalde hdd yoksa onlara otomatik geçmeli o da yok. 2 gün içinde bi kaç makine aynı şeyle gelip hepside win10 update ettikten sonra oldu deyince dedim yeni bişeymi var.
Yoksa dediğin olayı biliyorum bazı casperlerde ve eski asus larda denk gelip hdd sırılayıp boota otomatik geçiriyordum. ama onuda yemeyince bi sorayım dedim. :) sonuçta bios yazınca düzelecek tabikide :)

Crmci

Aynen öyle ustam durum biosa gelmiş zaten kolay gelsin:)ya bu update vs kızıyoruz da onlar da böyle olmasa bize pazarda domates işi görünüyor:) zaten son çıkan cihazlar çoğumuzu güvenlik-kamera vs işlere itti.

1deliye2rapor

Abi geçen gün karşılaştım böyle sorunla ne yaptıysam boot edemedim Geçici çözüm olarak,hdd söküp biçimlendirip ham halde taktım sonrasında  uefi kurulum flash belleği taktım otomatik uefi diski gördü kurdum. Muhakkak bir yöntemi vardır müşterimin çok zamanı ve kurtarılcak verisi olmadığı için çok uğraşmadım bir daha gelirse olayı çözmeden bırakmayacağım , paylaşırım .
~ Bilgi Bilişim Sistemleri / RİZE

Ucakbileti

Mehmet aynısını yaptım yemedi 2 makinede boot yok deyip kalıyodu.1 tanesini aynı makine tesadüf vardı grunding onla format atıp taktım teslim ettim o gitti.lenovo illa bios dump yazılacak. dur bakalım müşteri ne dicek.olmadı şöyle yapıcaz hdd başka makinede kuruluma başlıcak dosyaları kopyalıcak, ilk yeniden başklatmada kapatıp hdd lenovoya takılacak. Dolayısıyla donanım kurulumunu lenovoda tamamlıcak . Biosu kabul etmezse müşteri çözüm bu. :))

Ucakbileti

Bios Hexfet Ustamın paylaştığı dumpla tekrer yazıldı. Bios menu boot menü vs. herşey normale döndü.