Nisan 25, 2024, 07:52:23 ös

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

Acer E1-572g V5WE2 LA-9531P Yardım talebi

Başlatan Teknikbursa, Kasım 13, 2019, 07:22:30 ös

« önceki - sonraki »

Teknikbursa

Kasım 13, 2019, 07:22:30 ös Son düzenlenme: Kasım 13, 2019, 07:26:12 ös Teknikbursa
Arkadaşlar elimde ACER e1-572G
V5WE2 LA-9531P REV.1.A Anakart var daha önde 2 yere gitmiş yapılamamış
anakartta kısa devre vardı.direkt giriş sigortası kısa devredeydi hiç start yoktu.smd kapasite
kısa devre çıktı kısa devre kalktı  3/5 voltlar çıkıyor.ancak startta sadece 0.16 amp çekiyor ve
sadece gpu ısınıyor PL802 VE PL 804 kaldırılınca start var ancak 0.2 gibi bir amper çekiyor cpu ve pch ısınmıyor ve PL702 herhangi bir voltaj yok.cpu voltajları yok I/O değişti programlandı bios programlandı ancak şemalarda ve resimlerde PU 601 takılı gözüküyor bendeki anakartta PU601 VE 2 adet smd kondansatör yok.yeri temiz gibi duruyor.acaba bu malzemeler sökülüp alındımı orjinali böylemi anlayamadım.
You are not allowed to view links. Register or Login

cevat

Boardview dosyasını ekleyeyim. Sorun çözümüne  yardımcı olur.
Akıl büyük bir nimet, sağlık büyük bir servettir.

Teknikbursa

elimde boardview ve şeması var
işin içinden çıkmadım
şema ve boardview de işaretlediğim parçalar var gözüküyor ancak bendeki anakartta yok
yerleri çok tamiz sanki sökülmemiş gibi gözüküyor ancak internetteki resimlerde var.
ya birisi söktü ve yanıltmak için yerini iyice temizledi yada gerçekten yok.

cevat

Kasım 13, 2019, 11:31:49 ös #3 Son düzenlenme: Kasım 13, 2019, 11:33:59 ös cevat
Ustam  Model numaralarını karşılaştırır mısınız?
Gönderdiğiniz resimdeki anakartın modeli ile elinizdeki, arızalı anakartın modeli aynı ise eksiklerin tamamlanması gerekir. Farklı model ise, arıza  başka yerlerde

Teknikbursa

cevat ustam aynı board
bence de eksik malzemelerin olması gerekiyor ancak yeri o kadar temiz ki sanki hiç bir şey sökülmemiş gibi
dediğim gibi daha önce gittiği yerlerde suikast yapılmış olabilir
bugün malzemeleri tamamlayıp bilgi vereceğim

Ucakbileti

Ustam attığınız ilk resimdeki bobin numarasını tam okuyamıyorum ama PL601 ise PU601 yerinden sökülmüş yenisi bulanamadığı için takılmamış demektir. çünki hm 1.05vsp yani starttan sonra çıkacak olan hm voltajı onun üzerinden geçiyor dolayısıyla hm devrede değildir şu an.
Yalnız parçaları tamamlamadan PJ603 juperin şaseyle arası omajına bakın 0.20 ohm altındaysa yüksek ihtimal hm gitmiş demektir.Durum böyleyse ilk bakan parçayı takma gereği hissetmemiştir ve haklıdır. PU601 in hatası direk hm yi götür gibi görünüyor Bw ye göre. Kolay gelsin.
Emek Olmadan, Yemek Olmaz...!

Teknikbursa

ustam eksik malzeme pu601 dediğin gibi 1.05vsp buradan çıkmalı.ancak anakart da 1.05vsp ve 1.05_vtt gözükmüyor pj603 de 440 kohm omaj var.malzemeyi tamamlayıp bilgi vereceğim

Teknikbursa

cevat

Ustam SY8208 step down regülatör olarak çalışıyor ve şemada da görüleceği gibi EN_+1.05VSP sinyali çıkıyor. 2 nolu pin den VCCST_PWRGD ve 1 nolu pin den  SUSP# ile  haberleşiyor.

Bu malzemelerin laptopun çalışabilmesi için, anakartın üzerinde sağlam ve çalışır olması gerekiyor.

Arızayı aramaya devam...
Kolay gelsin...

cevat

Ustam aynı LA-9531P anakart.
Sizdeki anakartın eksik malzemeleri, bu anakartta da tamam. (herhalde, önceki servis tarafından çıkartılmış)

Videoyu takip edebilirseniz, arıza çözümüne yardımcı olur.

Kolay gelsin...

Teknikbursa

Kasım 15, 2019, 03:30:43 ös #10 Son düzenlenme: Kasım 15, 2019, 03:35:33 ös Teknikbursa
ustam Vusal ustamın bbu videosunu seyrettim

pu601 voltajları şöyle çıkıyor
1-3.2 v start sonrası çıkıyor I/O start öncesinde 0 v var
2-0.009 v start sonrası
3-0
4-0
5-3.2 v start öncesi ve sonrası aynı
6.2.8 v start öncesi ve sonrası aynı
7.3.3 v start öncesi ve sonrası aynı
8- 20 v

pl601-0.v start öncesi ve sonrası aynı

pj602 ve pj603 adaptör takılı değilken 194 ohm adaptör takılınca 12.6 ohm
start verince led yanıyor 0.16 amp çekiyor sadece gpu ısınıyor.

bir gariplik var anlayamadım

Ucakbileti

ustam haricen pl601 e 1.05v verip startlayın makineyi ne akım çekecek hm ısınacakmı kontrol edin.
Emek Olmadan, Yemek Olmaz...!

Teknikbursa

cevat ustamşemayı incelediğimde benim taktığım pu601 SY8208BQNC (MSxxx)
olması gereken SY8208DQNC (MU3xx)

kodları hatalı okumuşum
herhalde sorun burada
değiştirip bilgi veririm

ozgur81

Ustam birebir aynı arıza ile uğraşıyorum. 0.16 akım var sonra kapanıyor sadece ekran kartı ısınıyor. Siz çözdünüz mü? Çözdüyseniz sorun nerden çıktı?

ozgur81

Teknikbursa ustam arızayı çözmüşmüydünüz?