Mart 29, 2024, 02:58:45 öö

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

lenovo g50-70 beyaz ekran sorunu

Başlatan yunus, Ekim 10, 2018, 03:41:39 öö

« önceki - sonraki »

yunus

Ekim 10, 2018, 03:41:39 öö Son düzenlenme: Ekim 10, 2018, 04:15:51 öö yunus
merhaba herkese hayırlı işler.

anakart :aclu1-aclu2 nm a271 rev:1.0

cihaz vegadan görüntü alıyor sorunsuz fakat ekran beyazda farklı ekran denedim onda hiç bir görüntü yok kabloyu kısa devre modunda ölçtüm sağlam gibi tam emin degilim. yardımınıza ihtiyacım var. teşekkürler.

bide bu cihaza bios yazamadım 8 kb okuyor

Computer_master

Merhaba; blok diagramından LVDS soketine gelen data ve voltajlara baktınız mı beyaz ekran geliyorsa sizin 19 volt sorununuz yok 3.3 volt sorununuz olabilir öncelikle bunu kontrol edin eğer voltajlarınız tam ise yorumunuzdan anladığım kadarı ile LVDS kablosunu yeniden ölçün yani ölçümden emin olun hatta süreklilik testinde ölçüm yaparken her pini ölçümde kabloyu iyice hareket ettirin sallayın belki kopuk var temasızlık yapar daha önce başıma geldi eğer bunları deneyip sağlamlık testinden emin olup hala görüntü alamazsanız beyaz ekran devam ederse o zaman LVDS soketi etrafındaki fetlere bakın derim.
~~Computer Master~~

erzurumnotebook

Çözüm için şunları yapabilirsiniz.

Anakartınız 30 pin edp sokete sahip sinyallerini cpu'dan alır.

Şemada görüldüğü üzere, eDP Conn kendi içinde mikrofon ve kamera sinyallerini de barındırır.

Öncelikle kamera ve mikrofon kablolarını çıkarın, deneyin. sorun çözülmez ise,

CPU'dan gelen edp sinyali QC4 --- 2N7002KW N kanal mosfet üzerinden 3.3v > 3.3vs sinyaline çevrilip lvds aktarılır. (bu data sinyalidir. led ile akalası yoktur.) bu mosfeti kontrol ediniz.

EDP_AUX sinyalleri ise 4 adet 100k direnç üzerinden bağlanır. bunlar R8 - R9 - R13 - R15 dir. R8 ve R9 üzerinden 3vs sinyali, R13 ve R15 e bağlanır. bu iki direncin karşılığı GND'dur.

Bunun dışında son olarak CPU kalıyor. yukarıdaki işlemlerden sonuç alamazsanız CPU değiştirin derim. benim tahminim şu yönde kamera arızalı değilse, lvds kabloda sağlam ise, cpu bozuktur.

kolay gelsin.