Nisan 25, 2024, 03:27:35 ös

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

ACER 5551 BATARYA SORUNU

Başlatan ozgur81, Ekim 12, 2017, 06:31:18 ös

« önceki - sonraki »

oxyGeN

Ekim 14, 2017, 01:28:22 öö #15 Son düzenlenme: Ekim 14, 2017, 01:52:52 öö oxyGeN
anladım ustam genelde dcin fetleri p kanal kullanıldığı için ölçtüğüm mosfetin tipine dikkat etmemişim.batarya voltajını süren mosfetin iletimde olması için atıyorum 12v sürebilmesi için 5-6v bir gerilim yeterli ozaman. bu bazı devrelerde genelde bq şarj entegrelerinin kullanıldığı devrelerde entegre üzerinden sürülüyor btdrv olarak da isimlendirimiş zaten adı üstünde ne iş yaptığı belli.ama entegre ile bir bağlantısı olamayan devrelerde çok batarya voltajını sürebilmesi için bu mosfet nasıl iletime geçiyor gate gelen gerilimin kaynağı nerden geliyor.
şimdiye kadar benim bu işleyiş bakış açım mosfetin hep açık konumda olduğunu ve adaptör takıldığında bu mosfetin gate bacağına sürülen adaptör voltajının bu mosfeti kapalı konuma aldığına dairdi.asıl merak ettiğim bu işleyişin nasıl olduğu
çok detaya girdim farkındayım ama sizin gibi üst seviye bir elektronikçi bulmuşken sorayım dedim :D

oxyGeN

You are not allowed to view links. Register or Login
PQ16 üzerinden örnek verirsek vın kaynağı belli geldiğinde mosfeti kapalı konuma alıyor
acoff
pacın
tam olarak buraya hangi amaçla geldiğini açıklayabilirmisiniz

HexfeT

Ekim 14, 2017, 02:41:54 öö #17 Son düzenlenme: Ekim 14, 2017, 02:51:17 öö HexfeT
VIN ve PR63 ile PQ16 yı normalde kapalı tutmak için gerekli voltaj sağlanır. PQ16 nın iletime geçmesi için PQ20 nin iletime geçmesi ve Gate voltajını aşağı çekmesi gerekir.
DC-in takılı ve adaptör voltajı doğru ise PACIN de voltaj vardır.  PQ23 ü iletime sokar, bu durumda PQ20 kesime gider ve PQ16 yı kapalı tutar. Batarya devre dışıdır.
DC-in takılı fakat adaptör voltajı düşük ise PACIN de voltaj yoktur. VIN - PR67 - PD11 üzerinden PQ20 iletime sokulur. PQ20 iletime geçince PQ16 da iletime geçer ve batarya devreye girer.
ACOFF da voltaj varsa PD8 üzerinden PQ20 iletime sokulur ve PQ16 açılır, batarya devreye girer.

PACIN nereden geliyor? Şemanın devamında LM393 diye bir op-amp var. Karşılaştırıcı olarak çalışıyor. Adaptör voltajını bir referans gerilim ile karşılaştırıyor. Adaptör voltajı istenen minimum değerin üstünde ise çıkış veriyor, bu durumda DC-in fetleri iletime giriyor, sistem adaptörden besleniyor. Yok, altında ise çıkış vermiyor, bu durumda DC-in fetleri kapatılıyor, batarya fet'i açılıyor ve sistem bataryadan besleniyor.

Karmakarışık oldu. şemadaki her elemanın ne olduğu ve çalışma prensibi yeterince anlaşılmadan pek bir şey ifade etmeyecektir.
e-mail: You are not allowed to view links. Register or Login

oxyGeN

Ekim 14, 2017, 03:41:13 öö #18 Son düzenlenme: Ekim 14, 2017, 03:46:21 öö oxyGeN
yok ustam gayet güzel açıklayıcı olmuş.şahsen ben harfiyen anladım tek bi hususa değimemişsin adaptör takılı değilken PQ16 nasıl iletime geçiyor yani vallahi bunları yazarkende çok mahcubiyet içindeyim ama konunun tamamlanması için yazmadanda edemedim :) ayrıca birdaha bukadar detaya girmeyeceğimden emin olabilirsiniz :D
kısacası gate giden voltajın pq20'nin aşağı çekilmesi ile pq16 iletime geçiyor
pq20 iletime geçmesi için pacın yoksa vın pr67 pd11 üzerinden geliyor yani kaynak vın adaptör voltajı
dcjack takılı değilse geriye tekbir seçenek kalıyor acoff
yani cihaz adaptöre bağlı değilken bataryavoltajının devreye sürülmesi için acoff'un pq20'yi iletime sokması lazım
acoff'da kbc üzerinden geldiği için muhtemelen sistem şu şekilde işliyordur acın yoksa batarya takılıdğı doğrulandıysa acoff çıkıyor acın vasra acoff kesiliyor tabi kendim sordum kendim cevaplamış oldum ama :D sadece aklıma gelen işleyiş budur diye. ufak bir nokta daha var :D acoff gerilim seviyesi pq16 için yeterli oluyormu yoksa acoff pq20 üserinden batarya voltajınımı aşağıya çekip pq16nın gate bacağınamı sürüyor.

HexfeT

ACOFF gerilim seviyesi PQ16 yı değil PQ20 yi ilgilendirir. PQ20 bir NPN transistördür ve BASE ucuna >0.6v gerilim uygulamak iletime sokmak için yeterlidir.
PQ20 iletime girince PQ16 nın gate'i aşağı çekilir ve iletime girer.
Diyeceksin ki VIN yokken neyi aşağı çekiyor. VIN de voltaj olup aşağı çekilmesi şart değil. VIN olmasa bile PQ16 nın gate'i PR65 ve PQ20 üzerinden şase ile irtibatlanır ve stabil şekilde açık kalması garantidir.

oxyGeN

Ekim 14, 2017, 04:00:49 öö #20 Son düzenlenme: Ekim 14, 2017, 04:02:55 öö oxyGeN
aynen onu derdim vin yokken neyi aşağı çekiyor diye :D çok teşekkürler seni epeybi açıklama yapmak durumunda bıraktım hakkını helal et hayırlı geceler.

ozgur81

Arkadaşlar arıza, başka bir yerde daha önceden işlem görmüş olduğu için PD3'ü sökmüşler uzun inceleme sonucu onun eksik olduğunu gördüm taktım yerine ve saat gibi çalışmaya başladı :) Hepinize teşekkürler.

HexfeT

Daha önce kurcalanmış kartlarda kimin ne yaptığı belli olmuyor. Anakart fotoğraflarının paylaşımı bu yüzden önemli.

---> You are not allowed to view links. Register or Login

ozgur81