Mart 28, 2024, 04:08:26 ös

Haberler:

Forumda paylaşılan bütün rar dosyaların parolası "bgaforum" dur.

ACER 5551 BATARYA SORUNU

Başlatan ozgur81, Ekim 12, 2017, 06:31:18 ös

« önceki - sonraki »

ozgur81

Selamlar elimizde Acer 5551 model cihaz var ve bataryası sağlam 2 batarya daha denendi bilgisayar bataryaları doldurmada hiçbir sıkıntı yok hepsini dolduruyor fakat full olduğu halde fişten çekince sanki batarya takılı değil gibi enerji kesip cihaz kapatıyor. Giriş ve şarj mosfetleri değişti kontrolü yapıldı şarj kontrol entegresi değişti. Anakart kodu NEW75 LA-5912P fikri olan.

HexfeT

Şarj devresindeki iki mosfet dışında üçüncü bir mosfet vardır. DC-in kesilince şarj çipi tarafından iletime sokulur ve batarya voltajını sisteme iletir. Öncelikle bu mosfeti bulup kontrol etmeniz gerekli.
e-mail: You are not allowed to view links. Register or Login

HexfeT

Bahsettiğim mosfet PQ16

You are not allowed to view links. Register or Login

ozgur81

Onuda değiştirdim ama sonuç aynı.Enteresan bir durumu var.

HexfeT

Ekim 12, 2017, 10:58:55 ös #4 Son düzenlenme: Ekim 13, 2017, 06:42:54 ös HexfeT
Fet'in
1--> 1. 2. 3. bacakları sistem beslemesi
2--> 5. 6. 7. 8. bacakları batarya
3--> 4. bacak Gate

DC-in takılı iken ve çekince bu üç noktadaki voltajlar nedir?

oxyGeN

PQ16 ve şarj entegresini değiştirdiğine göre mosfetin gate bacağına bağlı hat üzerindeki elamanları kontrol edebilirsin.

ozgur81

Elektrik ve batarya takılı iken pq16 1-2-3-4 bacakları 19 volt 5-6-7-8 bacakları 12.34 volt. Elektrik çıkarıldığında batarya takılı iken. 1-2-3 bacakları 12.08 , 4 üncü bacak volt yok. 5-6-7-8 12.08 volt geliyor. Bataryayla tetiklemede yok.

shocan

Ustam tetiğe basınca 4. Bacakta kısa bir voltaj yükselmesi oluyor mu? Sinyal gelmesi lazım çok kısa bir süre, osiloskop ile daha kolay kontrol edilir.
yanlış bildiğim olabilir, lütfen düzeltin.

ozgur81

4. bacakta herhangi bir yükselme yok.

ozgur81

Arkadaşlar pq19 küçük entegreyi cımbızla kısa devre yaptığımda batarya ve elektrik takılı vaziyette tetikliyorum güç kaynağında 0.03 amper çekiyor ve bataryadan açıyor. pq19 cımbızlı vaziyette çalışırken elektriği söküyorum bataryadan çalışmaya devam ediyor. cımbızı çektiğim anda kapanıyor. pq19 değiştim yine devam ediyor :)

oxyGeN

Ekim 13, 2017, 07:37:33 ös #10 Son düzenlenme: Ekim 13, 2017, 07:51:56 ös oxyGeN
daha önce birçok defa bu arıza ile karşılaştım genelde adaptör ve batarya voltajını birbirinden ayıran mosfetten ve şarj entegresinden kaynaklı çıktı.birdefa mosfet dışında böyle bir arızaya denk gelmiştim yine böyle compal bir anakartı.çok denemeler yaparak çözmüştüm ama geçmiş zaman net olarak hatırlamıyorum nerden olduğunu.hatırladığım kadarıyla baktığım yerleri yazayım L393 yani PU1 ve onabağlı dirençler,PU18 ve onabağlı dirençler yanlış hatırlamıyorsam kbc bile denemiştim.normelde böyle spesifik arızaları çözdüğümde not olarak kaydederim ama malesef notlarımın içerisinde bulamadım.

shocan

ustam 4. bacakta akım olmadığı sürece olmayacak bu iş. 4. bacağa gelen yoları şemadan takip edin.
yanlış bildiğim olabilir, lütfen düzeltin.

HexfeT

Ekim 13, 2017, 11:21:57 ös #12 Son düzenlenme: Ekim 13, 2017, 11:53:53 ös HexfeT
PQ16 P kanal mosfet. 4. bacakta voltaj yokken açması lazım. DC-in çekildiğinde hem Drain hem Source bacaklarında batarya voltajı görüldüğüne göre sorun burada değil.

PQ19 normalde kesimde olmasını sağlayan ve base akımını sınırlayan iki direnç ihtiva eden PNP bir transistör. PQ19 ve PQ21 DC-in takıldığı ilk anda PQ14 ve PQ15 in kontrol dışı iletime geçmesini önlemek için kullanılmış.

Cımbızla kısa devre yaptırmak sorunu büyütebilir. Mesela PQ19 un 2. ve 3. bacağını birleştirirseniz PQ21 yanabilir.

Bu arada PQ14 ve PQ15 in sağlam olduğundan emin olun.

oxyGeN

hexfet usta bu adaptör voltajının batarya bölümüne geçmemesi için kullanın mosfetin çalışma prensibi ile ilgili bir açıklama yapabilirmisin.burda kullanılan 4407 p kanal mosfet girişte adaptör voltajını devreye sürmesi içinde kullanılmış. p kanal mosfetlerin gate bacaklarına enaz girişte bekleyen akımın  gerilim seviyesi kadar gerilim uygulanması lazımki tam açık bir şekilde akımı voltaj düşümü olmadan sürsün.bunun için gate gelen gerilim ya giriş bölümünden yada entegre üzerinden sürülüyor ki entegre üzerinden sürülen pump vasıtasıyla yükseltilmiş akımı düşük 24-27v seviyelerinde oluyor, anahtarlama yaparken herhangibir kayıp yaşanmasın diye.zatan p kanal mosfetin standart çalışma prensibide buşekilde. ama bu durum batarya voltajını devreye süren p kanal mosfet için geçerli değil PQ16 üzerinden örnek verirsen burda konumlanmış  4407 p kanal mosfet açık konumda kalabilmesi için gate bir defada olsa pozitif voltaj uygulanması lazım.kapanması içinde gate bacağı eksiye çekilmeli.burda kafa karışıklığına neden olan birkaç durum var.adaptör takılıdğında adaptör voltajı bu mosfetin gate bacağınada sürülüyor ve burumda mosfet kapanıyor adaptörden gelen voltaj mosfet kapalı olduğu için batarya bölümüne geçmiyor.bu dururm p kanal mosfetin çalışma prensibi ile örtüşmüyor.eğer bu mosfet sürekli açıklı konumdaysa ve gate bacağına gelen adaptör voltajı yani vın bu mosfeti kapatıyorsa bu mosfetin yapısıyla alakalı bir durum desek kullanılan mosfet standart 4407 ikincisi sorumda cihaz batarya üzerinden çalışacaksa yani adaptöre takılı değilken bu mosfetin batarya voltajını devreye sürmesi için gate batarya voltajının gerilim seviyesi kadar bir gerilim gelmesi lazım bunun kayanğı nedir nerden sürülür.

HexfeT

Ekim 14, 2017, 12:33:44 öö #14 Son düzenlenme: Ekim 21, 2017, 08:20:19 ös HexfeT
N kanal mosfetin iletimde tutulması için Source-Gate arasında en az 5-6V olmalı. Ölçü aleti ile bakıldığında Gate bacağı Source a göre en az +5-6V olmalı.
P  kanal mosfetin iletimde olması için Source-Gate arasında en az 5-6V olmalı. Ölçü aleti ile bakıldığında Gate bacağı Souce e göre en az -5-6V olmalı. Detaya dikkat: Source'e göre Eksi 5-6V

N Mosfet 19V iletimi için kullanıldığında Gate'i Source bacağına göre en az +5-6V bir gerilimle sürme şartını yerine getirebilmek için daha yüksek gerilim gerekir. Şarj entegresi içindeki charge pump vasıtasıyla 24-27V ile sürülen mosfetler N kanaldır.

Burada DC-in fetleri P kanal. Yani charge pump ile yüksek voltaja gerek yok. Gate bacağını Source'e göre 5-6V aşağı çekmek yeterli. Bunu iki direnç, bir transistör ile halletmek mümkün. Şemada PR94, PR69 ve PQ56 bunu yapıyor.

Bu arada şemaya bakınca Mosfet N'mi P'mi anlamanın basit yolu semboldeki ok yönüne bakmak. Ok (benim profil resmindeki gibi) içeri bakıyorsa N, dışarı bakıyorsa P kanaldır.

N ve P kanal mosfetlerin iletimde olma koşulunu basitçe şöyle gösterebiliriz. Ölçü aleti ile pratik yaparsanız bunu göreceksiniz.